×
×

Dzieci i stary dąb. Nowa inicjatywa wychowanków Domu Dziecka w Turawie

 

20 maja 2015 r. w Domu Dziecka w Turawie zainaugurowano przejęcie opieki nad drzewem. W spotkaniu inauguracyjnym uczestniczyli: dr Krzysztof Spałek z Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego, Barbara Tyslik z Radio Opole, Jerzy Farys - prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Turawskiej wraz z uczniami turawskiego gimnazjum. Organizatorem spotkania byli pracownicy i wychowankowie z domu dziecka. W trakcie spotkania dr K. Spałek przekazał zebranym wiele cennych informacji przyrodniczych o dębie, natomiast J. Farys opowiedział legendę z nim związaną.

Piękny i okazały dąb powinien mieć swoją nazwę, aby już na trwale pozostać w pamięci zarówno mieszkańców, jak również turystów i miłośników przyrody. W tym też celu wychowankowie Domu Dziecka w Turawie ogłosili konkurs na nazwę dla niego. Spośród zgłoszonych na konkurs propozycji specjalnie powołane jury wybierze tą najlepszą. Już niebawem po rozstrzygnięciu konkursu i wyborze nazwy na płotku wokół turawskiego pomnika przyrody zawiśnie tablica pamiątkowa z jego nazwą. Wychowankowie z domu dziecka otoczą go należytą troską, aby już nikt nigdy o nim nie zapomniał.

Ogłoszenie konkursu na nazwę dla dębu jest kolejnym etapem realizacji projektu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja z Warszawy, oraz Konkursu Tauron 2015 r - Dzielimy się Pozytywna Energią. Nasz turawski dąb bezszypułkowy już wcześniej został zgłoszony do konkursu przez Jana Łukasiewicza - społecznego instruktora PTTK. Niestety, mimo że jest najstarszym dębem bezszypułkowym w Polsce nie zakwalifikował się do kolejnego etapu konkursu w 2015 r. Powodem jest brak jego nazwy i małe zainteresowanie ze strony mieszkańców. Może teraz dzięki inicjatywie młodzieży turawski dąb bezszypułkowy stanie się dumą ziemi turawskiej i jej mieszkańców.