×
×

Wizyta Jurija Mazura, starosty dolińskiego w powiecie opolskim

 

4 maja rozpoczęła się wizyta delegacji z partnerskiego powiatu dolińskiego na Ukrainie. Na jej czele stanął starosta Jurij Mazur, który swą funkcję pełni od niedawna i powiat opolski odwiedził po raz pierwszy. Towarzyszyli mu: radni powiatu dolińskiego Oksana Jakimiv, dyrektor wojewódzkiego centrum korekcyjnego dla dzieci niedowidzących i niewidzących, Bogdan Lenigiewicz, przedsiębiorca, Witalij Skrypnik, Wasyl Bojko, dyrektor stacji przesyłowej gazu w Dolinie i Wiktoria Makar, tłumaczka.

5 maja goście spotkali się z pracownikami Starostwa Powiatowego w Opolu gdzie przedstawili ciekawą prezentację na temat historii, teraźniejszości i kierunków rozwoju powiatu dolińskiego. Strona polska podzieliła się wiedzą i doświadczeniami na temat sposobów pozyskiwania i wykorzystania środków przedakcesyjnych i poakcesyjnych.

Następnie goście zwiedzili najpiękniejsze zakątki Opola i powiatu opolskiego, gdzie mogli w rzeczywistości zobaczyć jak zostały zainwestowane środki z programów unijnych. Odwiedzili Zespół Szkół w Tułowicach i Dom Pomocy Społecznej w Prószkowie, gdzie realizowany był projekt: Remont i prace konserwatorskie zespołu Pałacowego, w tym wykonanie prac odtworzeniowych malarstwa ściennego w Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie oraz remont dachu w Zespole Pałacowym w Tułowicach. W Tułowicach zainteresowała ich termomodernizacja budynków i gospodarowanie odnawialnymi źródłami energii z programu ograniczającego niską emisję.

W ramach rozwoju infrastruktury turystycznej goście odwiedzili dwa gospodarstwa agroturystyczne i krasiejowski JuraPark ze wszystkimi atrakcjami. Przygotowaliśmy także wizytę w Przedsiębiorstwie Usług Technicznych DEMPOL-ECO, które zajmuje się techniką i technologią chemicznego oczyszczania wody i ścieków. Na zakończenie wizyty, 8 maja o wykorzystaniu środków unijnych, modernizacji placówek oświatowych, budowie nowoczesnych obiektów sportowych i rekreacyjnych opowiadał Henryk Wróbel, wójt Dobrzenia Wielkiego. Goście obejrzeli tu jedno z najnowocześniejszych w kraju pod względem infrastruktury i dydaktyki - przedszkole w Chróścicach, park utworzony przez zagospodarowanie nieużytków w Dobrzeniu Wielkim i boisko wykonane w ramach programu Orlik.