WAŻNA INFORMACJA: PILNE! Zarządzenie Starosty Opolskiego w sprawie organizacji pracy Starostwa Powiatowego w Opolu***Darmowe porady prawne-zapisy tel 775415169***Patronaty Starosty Opolskiego zawieszone do odwołania z powodu przesunięcia środków w budżecie na walkę z koronawirusem***KORONAWIRUS - ZBIORCZA INFORMACJA, AKTUALIZOWANA***Koronawirus - ważne telefony***Nowy Regulamin przyznawania Patronatu Starosty Opolskiego od dn. 01.03.2020 r. - Patronaty Starosty Opolskiego***Komunikat w związku z wystąpieniem u ptactwa na terenie kraju ognisk grypy ptaków A/H5N8/***Rzecznik Konsumentów








 

×
×

Zabytki

Kościoły drewniane

Kościoły drewniane stanowią największą i najważniejszą grupę w zespole budownictwa drewnianego. Swoją pozycję zajmują nie tylko dzięki temu, że są najstarsze ale przede wszystkim dlatego, że w nich ujawniły się najlepsze rozwiązania trudnych technicznie konstrukcji.

Kościoły murowane i klasztory

Brynica – ponad 100 letni kościół parafialny p.w. św. Szczepana. Warto obejrzeć ołtarz główny z XVIII w. z rzeźbami św., św. Norberta, Jadwigi, Michała Archanioła, ołtarze boczne i ambonę zbudowaną ok.1700 r.

Zabytki kultury technicznej, naukowej, muzea

W Prószkówie, na przeciwko zabudowań Pomologii znajduje się księgozbiór pierwszej w Europie Rolniczej Akademii Królewskiej, założonej w 1847 przez króla pruskiego Fryderyka Wielkiego. W Zagwiździu Fryderyk II w związku z kolonizacją i uprzemysłowieniem rejonu opolskiego wybudował w 1754 r. hutę żelaza.

Zamki i pałace

Dąbrowa. Znajdziemy tu późnorenesansowy pałac, zbudowany w latach 1615 - 1617 przez Joachima von Tschetachau - Mettich. Przebudowany w latach 1894 - 1897 w stylu neorenesansowym, w wyniku czego pałac zmienił wygląd.