×
×

Pracuj i zarabiaj bezpiecznie - praca w Holandii - projekt prewencyjny

Starostwo Powiatowe w Opolu było jednym z podmiotów zaangażowanych w realizację projektu prewencyjnego "Pracuj i zarabiaj bezpiecznie - praca w Holandii" skierowanego do mieszkańców Opola i powiatu opolskiego, w tym uczniów szkół wyższych i średnich, osób bezrobotnych, policjantów, pracowników jednostek samorządu terytorialnego, przedstawicieli urzędów pracy i agencji pośrednictwa pracy.
Policjanci z Opola, z Wydziału Współpracy Międzynarodowej Komendy Policji w Apeldoorn i Haaglanden w Holandii, organizacji pozarządowej FairWork oraz Ministerstwa Spraw Społecznych i Pracy Holandii przez trzy dni (15 - 17.10.14) spotykali się z mieszkańcami i mówili co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do pracy w Holandii, na co zwracać uwagę, jak może być w rzeczywistości i z jakimi formami wyzysku pracowniczego mogą się spotkać kandydaci do pracy. Wskazali również gdzie szukać pomocy i w jakich sytuacjach policja może pomóc.
W trakcie spotkań roboczych, policjanci garnizonu opolskiego wymienili doświadczenia z policjantami z Holandii. Rozmawiali między innymi o sposobach skuteczniej walki z przestępstwami związanymi z handlem ludźmi. Goście z Holandii przeprowadzili także cykl wykładów na opolskich uczelniach, uczulając studentów na problemy, z którymi mogą się spotkać, np. w czasie wakacyjnej pracy.
Celem działań było podniesienie świadomości praw przysługujących osobom pracującym na terenie Holandii, ograniczenie ilości oraz zwiększenie skuteczności ścigania sprawców przestępstw związanych z wyzyskiem polskich pracowników i handlem ludźmi.

Podmioty uczestniczące w realizacji projektu:
1) Komenda Miejska Policji w Opolu przy udziale Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu,
2) Urząd Miasta Opole,
3) Starostwo Powiatowe w Opolu,
4) Powiatowy Urząd Pracy w Opolu,
5) Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu,
6) Uniwersytet Opolski,
7) Politechnika Opolska,
8) Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu,
9) Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu.

Źródło: Tekst i zdjęcia KWP Opole