Magnolie Powiatu Opolskiego rozdane
Nagroda Starosty Opolskiego Magnolia Powiatu Opolskiego (55,58MB)
NTO
Radio DOXA
Radio OPOLE
Opole24
http://folwark.org/2014/9/magnolia/index.php
Kapituła w składzie przewodniczący - Henryk Lakwa, zastępca – Leonarda Płoszaj oraz Magdalena Fleszar, Irena Szott, Ewa Loster i Marek Szczepanik z 16 nominowanych wybrała sześciu laureatów w sześciu kategoriach i dwóch, którym przyznała nagrodę specjalną.
L A U R E A C I
Pro Publico Bono za działalność społeczną i charytatywną
Zespół Attonare z Komprachcic „Nie ma rzeczy niemożliwych” - to dewiza, którą posługują się członkowie Zespołu . Działają od 1996 roku początkowo jako schola, a od 1999 jako zespół wokalno – instrumentalny. Specjalizują się w piosence religijnej. Wielokrotnie nagradzani. Zdobywcy między innymi pierwszej nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej Karios w Warszawie, drugiej nagrody na Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Szwarlika w Będzinie; zagrali parędziesiąt koncertów charytatywnych i wydali kilka płyt, wspomagają hospicja, instytucje i osoby prywatne. Są laureatami tytułu Zasłużony dla Gminy Komprachcice.
Firma Roku za działania w zakresie przedsiębiorczości i biznesu
Spółka z o.o. Stegu z Jełowej - firma od 1993 roku oferuje klientom szeroką gamę elementów dekoracyjnych dla domu i ogrodu. Niegdyś firma rodzinna, dziś spółka zatrudniająca ponad 230 osób. Dysponuje jedną z najnowocześniejszych linii technologicznych w Europie. Nowoczesny system zarządzania kadrami angażuje pracowników i wyzwala kreatywność, system szkoleń i przejrzysta ścieżka kariery zapewniają ergonomiczne wykorzystanie zasobów ludzkich. O sile marki świadczą nagrody takie jak Złoty Laur Klienta, Konsumencki Lider Jakości w kategorii Debiut Roku czy Ambasador Polskiej Gospodarki w kategorii "Partner Firm Zagranicznych". Firma jest mecenasem lokalnego sportu i kultury
Sportowiec Roku za promowanie zdrowego stylu życia i wybitne osiągnięcia sportowe
Joanna Marciniak - zawodniczka klubu jeździeckiego Metpol. Na swoim koncie ma jeden srebrny i trzy złote medale mistrzostw Opolszczyzny, tytuł mistrzyni Śląska, 4 miejsce na mistrzostwach Europy w Portugalii w 2011, rok później powołana do Kadry Narodowej juniorów, zwyciężczyni Grand Prix juniorów na Słowacji. Joanna jest trzecia w Polsce w rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego w swojej kategorii wiekowej.
Animator Roku za działalność kulturalną, promocyjną i wydawniczą
Robert Konowalik - teatr jest jego pasją. Od ponad 20 lat gromadzi wokół siebie i inspiruje do działania dzieci, młodzież i dorosłych, stwarzając możliwość aktywnego udziału w kulturze. Twórca spektakli teatralnych, scenarzysta, aktor. Wykorzystując elementy groteski i pastiszu przybliża niełatwych w odbiorze Gombrowicza, Kafkę, Szekspira, Becketa, Hrabala czy postmodernistyczne obrazy filmowe np. Quentina Tarantino. Spektakle grup teatralnych „Fieter” i „Kto” oglądała publiczność w kraju i za granicą. Zdobywca wielu nagród reżyserskich i aktorskich, nagradzany na konkursach, dostrzeżony i wyróżniony między innymi przez Marszałka Województwa Opolskiego.
Edukator Roku za szeroko rozumianą działalność edukacyjną
Zygmunt Antosik - animator kultury, założyciel i członek wielu zespołów instrumentalno-wokalnych. Autor cennych inicjatyw kulturalnych, propagator kultury muzycznej i rodzinnego muzykowania, nauczyciel, multiinstrumentalista. tambormajor oraz drugi kapelmistrz Orkiestry Dętej Huty Małapanew. Kierownik i lider zespołu estradowego „DYLEMAT, założyciel orkiestry, która uzyskała status Orkiestry Miasta i Gminy Ozimek, a w 1995 „Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Ozimek”. Uhonorowany Srebrną i Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Zasłużony Opolszczyźnie, laureat Nagrody Wojewody dla Animatorów Kultury.
Biała Magnolia za całokształt działalności na rzecz rozwoju powiatu opolskiego
Józef Tomasz Juros - lekarz z zawodu, historyk i społecznik z zamiłowania, były radny, współtwórca pierwszej w Polsce prywatyzacji szpitala. Inicjator partnerstwa parafii, szkół i miasta Ozimek, zaangażowany w propagowanie wiedzy historycznej i ratowanie dziedzictwa kulturowego na terenie Ozimka, twórca muzeum hutnictwa, uhonorowany przez Ministra Kultury złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami” , włączony w poczet „Zasłużonych dla Gminy Ozimek”. Autor wielu publikacji np. : „Ozimek i okolice w dawnej pocztówce”, „W Dolinie Małej Panwi – historia fryderycjańskiej osady hutniczej…i wielu innych.
Nagroda specjalna
Theresia Schächle, dzięki jej zaangażowaniu powiat opolski uzyskał od księstwa Lichtensteinu środki na rozszerzenie działalności domu pomocy społecznej w Prószkowie i zaadaptowanie byłego szpitala z przeznaczeniem dla osób przewlekle somatycznie chorych. W 2002 przywiozła równowartość ponad 12 000 złotych, a rok później ponad 200.000 złotych, wykazując się przy tym iście ułańską fantazją – pieniądze, bowiem przybyły w jej torebce.
Edward Pochroń - dziennikarz, redaktor naczelny Trybuny Opolskiej, autor cyklu „Zapiski podleśne”, w których daje pełne humoru świadectwo codziennego życia mieszkańców Kaniowa i okolic. Twórca tygodnika „Gazeta Opolska” , „Echa Gmin” i współtwórca „Strzelca Opolskiego” . Współorganizator Popielowskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego, które skupiało grono miejscowej inteligencji, przedsiębiorców i rzemieślników. Jedną z jego inicjatyw było gromadzenie pamiątek związanych z tradycją i historią regionu, Towarzystwo wydawało także miesięcznik „Kurier Popielowski” Edward Pochroń jest kronikarzem gminy Popielów. Nie rozstaje się z aparatem fotograficznym, rejestrując najważniejsze wydarzenia. Zasłużony dla całego powiatu dziennikarz, człowiek, który tworzył kulturę, historię, jest symbolem dobrego, mądrego i rzetelnego dziennikarstwa.
Imprezę uświetnił koncert Krystyny Giżowskiej. Niespodzianką wieczoru było wykonanie utowru W drodze do Fontainebleau w duecie z Henrykiem Lakwą starostą opolskim.