×
×

Start projektu "Pomologia bioróżnorodności"

Logotypy_poziom.jpeg

20 marca 2025 roku Powiat Opolski podpisał umowę o dofinansowanie projektu pn. „Pomologia bioróżnorodności – ochrona i promocja różnorodności biologicznej powiatu opolskiego”, który będzie realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Aglomeracja Opolska. Wartość całkowita projektu wynosi 2 870 354,76 zł, z czego aż 2 439 801,54 zł pochodzi z Funduszy Europejskich w ramach Działania 2.6 „Ochrona różnorodności biologicznej” programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021–2027.

 

– To ważny dzień dla naszego powiatu. Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej możemy zrealizować projekt, który nie tylko pozwoli ochronić nasz cenny przyrodniczo teren, ale także edukować mieszkańców i budować ekologiczną świadomość przyszłych pokoleń – podkreśla starosta Henryk Lakwa.

 

Park Arboretum w centrum działań

 

Głównym obszarem realizacji projektu będzie zabytkowy park Arboretum w Prószkowie. Powiat jako lider projektu zrealizuje szereg działań ukierunkowanych na ochronę i pielęgnację parkowej zieleni oraz odtworzenie części alejek. – Arboretum to jeden z naszych lokalnych przyrodniczych skarbów. Dzięki zaplanowanym pracom chcemy przywrócić mu dawny blask – mówi starosta. – W ramach projektu wykonamy m.in. pielęgnację zieleni, odtworzymy alejki oraz przygotujemy publikację o bioróżnorodności powiatu.

 

Edukacja, która inspiruje

 

Równolegle do działań infrastrukturalnych, partner projektu – Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska – przeprowadzi szeroką kampanię edukacyjno-informacyjną skierowaną do dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

Wśród zaplanowanych działań znajdą się:    warsztaty ekologiczne i wizyty edukacyjne, konkursy dla dzieci, młodzieży i mieszkańców,   szkolenia oraz akcje ekologiczne, Ekopiknik – III Festiwal różnorodności biologicznej z ekokuchnią  Aglomeracji Opolskiej, kampania medialna, spoty reklamowe, narzędzia edukacyjne i ciekawa publikacja na temat bioróżnorodności powiatu opolskiego.

– Nie wystarczy tylko chronić przyrodę – musimy również uczyć, dlaczego to takie ważne. Dlatego tak dużą wagę przykładamy do działań edukacyjnych, które mają angażować i inspirować całe społeczności – od najmłodszych po seniorów – dodaje Henryk Lakwa.

 

Zrównoważony rozwój w praktyce

 

Projekt ma również na celu:  wzrost identyfikacji mieszkańców z przyrodą regionu, promowanie ekologicznego stylu życia, wspieranie działań na rzecz ochrony siedlisk i gatunków zagrożonych,    integrację społeczną i włączenie osób z niepełnosprawnościami do działań proekologicznych. Bezpośrednimi beneficjentami będą mieszkańcy powiatu Opolskiego i gmin Aglomeracji Opolskiej, uczestnicy działań edukacyjnych, a także turyści odwiedzający park w Prószkowie.  – W tym miejscu chciałbym podkreślić, że aktywnie zabiegamy o dofinansowanie na odbudowę małej architektury parkowej oraz wszystkich alejek - dodaje starosta.

unia1.jpeg