×
×

Dożynki Wojewódzkie w Starych Siołkowicach

 

W niedzielę 7 września br w Starych Siołkowicach, gmina Popielów odbyły się Dożynki Wojewódzkie. Gospodarzami tegorocznych dożynek byli marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, starosta opolski Henryk Lakwa i wójt Popielowa Dionizy Duszyński.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od mszy św. w  kościele p.w. Św. Michała Archanioła w Starych Siołkowicach. Liturgii dziękczynnej za zebrane plony przewodniczył bp. Paweł Stobrawa.

Po mszy spod kościoła wyruszył dożynkowy korowód, który podążał na okoliczny stadion.

Na czele barwnego korowodu jechali gospodarze w pięknie przyozdobionych na tę okazję bryczkach. Za nimi maszerowała orkiestra dęta, a następnie przedstawiciele poszczególnych sołectw biorących udział w konkursie na najpiękniejszą koronę. Obok nich na platformach przewożono korony żniwne. Dopełnieniem korowodu były przystrojone pojazdy i maszyny rolnicze. Na specjalnie przygotowanych platformach przebrani goście i mieszkańcy gminy Popielów odgrywali humorystyczne scenki związane z życiem na wsi i aktualnymi wydarzeniami. Na trasie korowodu można było podziwiać kreatywność i pracowitość mieszkańców Starych Siołkowic którzy pięknie przyozdobili swoje posesje ozdobami wykonanymi ze słomy.

Na stadionie na przybyłych gości czekały ogromne namioty z bogato zaopatrzonym bufetem, wesołe miasteczko, stargany z drobiazgami i wyrobami rzemieślniczymi, a także inne atrakcje. W centralnym miejscu postawiono ogromną scenę a tuż obok umiejscowiono korony biorące udział w konkursie. Wszystkich zebranych uroczyście powitali gospodarze, którzy przełamali się i podzielili bochenkami chleba. Gościem specjalnym dożynek był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.

Starostami tegorocznych dożynek wojewódzkich byli pani Sylwia Kupczyk i Robert Psiorz – rolnicy ze Starych Siołkowic. W kategorii koron kłosowo-ziarnkowych wygrała korona z sołectwa Krośnica, gmina Izbicko, powiat strzelecki. W kategorii koron ziarnkowych najwyższe miejsce przyznano koronie wykonanej przez mieszkańców sołectwa Żywocie, gmina Krapkowice, powiat krapkowicki.

Na scenie pojawiali się liczni artyści i miejscowe zespoły. Atrakcją wieczoru był występ zespołu Czerwone Gitary.