×
×

Szlak trzech jezior

OPOLE – BIERDZANY 26 km: Szlakiem trzech jezior
Opole – Zawada – Turawa – Zakrzów Turawski – Bierdzany

W Zawadzie przy drodze krajowej nr 45 korty tenisowe

DSCF0003.jpeg
 
Turawa:  tu znajduje się stolica opolskich sportów wodnych (żeglarstwa, motorowodniactwa, windsurfingu). Jezioro Duże to jedno z najbardziej „wietrznych” jezior w Polsce, dzięki czemu świetnie nadaje się do uprawiania żeglarstwa. Plaże, kąpieliska, domy wypoczynkowe, gastronomia, usytuowane są przy zbiornikach wodnych Jeziorze Dużym, Średnim i Małym oraz w Osowcu – nad Jeziorem Srebrnym. W latach 1933-38 w dolnym biegu Małej Panwi wybudowano zaporę i sztuczny zbiornik wodny nazwany Jeziorem Dużym. Do jego budowy i umocnienia użyto miejscowych żwirów. Powstałe w ten sposób żwirowiska utworzyły jeziora Średnie, Małe i Srebrne. Już w latach budowy akwenu określono jego funkcję jako rekreacyjno-wypoczynkowa i retencyjną.

Zbiorniki Turawskie zaliczone są do ostoi ptactwa o randze europejskiej (miejsce odpoczynku migrujących ptaków).

Przy drodze z Turawy do Rzędowa rośnie 380 letni dąb bezszypułkowy o średnicy pnia 5,5 m i wysokości 25 m. Echa przeszłości przywołuje w Turawie barokowy pałac (1728-1730) rodziny von Garnier. Mieści się w nim Państwowy Dom Dziecka. 

W Zakrzowie Turawskim: „Wodopój”– naturalne zbiorniki wodne z ciekawymi okazami roślin i żerowiskami dla zwierząt i „Suchy dół”:  z zespołami roślinnymi, miejscami bytowania i żerowania dzikich zwierząt.

 

  • Drewniany kościół p.w. Piotra i Pawła z 1759 roku, w nim XIV-wieczna rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
  • Charakterystyczne osadnicze zabudowania o konstrukcji szachulcowej, pamiątka z czasów kolonizacji fryderycjańskiej.

W Bierdzanach: pośród starych dębów stoi drewniany kościół, pw. św. Jadwigi z 1711 roku. Barokowy ołtarz główny z pocz. XVIII w. z rzeźbami św. Mikołaja, Marcina, obrazem św. Walentego, stacje Drogi Krzyżowej z przełomu XVIII/XIX w., dzwony z 1503 i 1521 oraz polichromia „bierdzka śmierć”.

78 bierdzany kościół.jpeg