×
×

Szlak śląskiej Ceres

OPOLE – PRZYSIECZ 17 km - Szlakiem śląskiej Ceres
Opole – Winów - Górki – Domecko – Nowa Kuźnia – Prószków – Przysiecz

Trasę można podzielić na dwa etapy z noclegiem w Prószkowie w Zespole Szkół (tel./fax 77-4648070, 77 4648084, 77 4515910).

Nowa Kuźnia – ślad w nazwie, po historycznym hutnictwie żelaza. Znajduje się tu jeden z najpiękniejszych w Polsce rezerwatów wodnych: „Staw Nowokuźnicki”. Powstał w 1957 r. w celu ochrony stanowiska kotewki orzecha wodnego (gatunek z europejskiej listy roślin wymierających), aldrowandy pęcherzykowatej, salwinii pływającej, grzybienia białego, grążela żółtego oraz ptaków wodnych i błotnych. Na terenie rezerwatu  zanotowano 135 gatunków ptaków.

 

Prószków – wzmiankowany w 1311 roku. W 1560 uzyskał prawa miejskie, utracił w 1809 i ponownie odzyskał w 2004.

Najważniejszym zabytkiem Prószkowa jest pałac, który zbudował w roku 1563 Jerzy Krzysztof Prószkowski. W czasie wojny trzydziestoletniej zamek spłonął, został odbudowany i ozdobiony z pomocą włoskiego architekta Seregno.

Na jednej ze ścian znajdują się sgrafitta, przedstawiające sceny batalistyczne, rodzajowe i mitologiczne. Zamek otacza ponad hektarowy park. Rośnie tu jedyny okaz w Polsce śniegowca kalifornijskiego. Obecnie znajduje się tu Dom Pomocy Społecznej dla przewlekle i somatycznie chorych.

 

Arboretum (1866-67). Dziś park zajmuje pow. ok. 15 ha. Są tu okazy drzew z Chin, Mandżurii, Japonii i Europy, kolekcja dębów (ok.46 gatunków), trójiglicznia, ambrowiec amerykański, orzech szary, magnolie, platany, buki. Atrakcją parku jest skamielina – drzewo liczące około 2 mln. lat. Park jest pamiątką po Królewskiej Akademii Rolniczej, którą w 1847 powołał w Prószkowie rząd pruski. Była to pierwsza tego typu placówka w Europie. Rozwiązano ją w 1881 roku i powołano w Królewski Instytut Pomologiczny, kształcący sadowników, ogrodników, zajmujący się sadownictwem eksperymentalnym.

 

Warto odwiedzić muzeum z księgozbiorem i zbiorami geologicznymi Akademii. (tel: 77 464 80 70).

zbiory.jpeg

Kościół pw. św. Jerzego (1587), zbudowany przez hrabiego Jerzego  Prószkowskiego. Barokową formę, po pożarze nadali mu w 1687 r. florenccy mistrzowie Jan Seregno z synami. Z ich warsztatu pochodzą dekoracje stiukowe, rzeźby i obrazy XVII w. Na frontalnej ścianie kościoła i trzech zachowanych dzwonach zachowały się kartusze herbowe rodziny Prószkowskich.

Browar Krombholtza (dzisiejsza ulica Zamkowa), założony w 1870 r. przez Juliusza Krombholza; wytwarzano tu miesięcznie około 800 hektolitrów piwa, część eksportowano do USA.

W Rynku: barokowe kamienice z XVII/XVIII w., oficyna - pozostałość po dawnej manufakturze fajansu i kamionki. Prószkowską fabrykę fajansu, tak zwanej „nieprawdziwej porcelany”  założył hrabia Leopold von Proskau w 1763 roku, z inspiracji króla pruskiego Fryderyka Wielkiego. Od 1771 roku, wraz z zakazem importu obcej ceramiki na Śląsk, manufaktura przeżyła swe najlepsze lata. Przestała funkcjonować w 1853, gdy na rynku pojawiła się masowo produkowana porcelana.

Styl prószkowski to róże, goździki, pawie.

Wokół Prószkowa rozciągają się rezerwaty leśne: „Jaśkowice”, „Jeleni Dwór”, „Przysiecz”.

W Przysieczy znajduje się jeden z najpiękniejszych na Opolszczyźnie stawów oraz uroczy kościółek p.w. Matki Boskiej Bolesnej.