×
×

Kobiety w samorządzie. Kogo odznaczył prezydent i minister?

 

 
Jak już informowaliśmy w naszych mediach społecznościowych, podczas spotkania z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim wśród kilkorga samorządowców docenionych wysokimi odznaczeniami państwowymi i resortowymi były dwie kobiety z naszego powiatu! 
 
To wicestarosta Leonarda Płoszaj, która otrzymała Odznakę Honorową za „Za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego” przyznaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.  Niestety nie mogła osobiście odebrać odznaczenia. Przypomnijmy, że nie tak dawno wicestarostę uhonorowano również tytułem "Zasłużonej dla Gminy Ozimek" .
 
Brązowy Krzyż Zasługi, nadany przez Prezydenta RP za zasługi dla samorządu terytorialnego, odebrała też wójt gminy z naszego powiatu - Sybilla Stelmach, wójt Popielowa, wcześniej związana również samorządem powiatowym.
 
Podczas spotkania zaproszeni przez wojewodę Monikę Jurek samorządowcy: starostowie, burmistrzowie i wójtowie otrzymali listy gratulacyjne z okazji wyboru na nową kadencję. W przypadku starosty Henryka Lakwy jest to już 7. kadencja. Co oznacza, że jest starostą z najdłuższym stażem w województwie, gdyż pełni tę funkcję nieprzerwanie od początku istnienia powiatów. Toteż media: NTO, Opowiecie Info, TVP 3 Opole przepytały go o ocenę samorządu z perspektywy... 25 lat.
 
Nie same odznaczenia i gratulacje wypełniły spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim. Wojewoda przedstawiła swoich najbliższych współpracowników. Omówiono też ważne kwestie dotyczące współpracy organów samorządowych z administracją rządową, co do nadzoru prawnego, gospodarki przestrzennej i infrastruktury, polityki społecznej oraz edukacji.