×
×

Nasi sygnaliści podbijają Europę

W naszym Technikum Leśnym w Zespole Szkół w Tułowicach działa grupa sygnalistów myśliwskich, którzy z powodzeniem wystąpili na niedawnych Akademickich Mistrzostwach Europy Trębaczy Myśliwskich w Poznaniu. A jeden z laureatów skomponował hejnał technikum, który ma szanse stać się hymnem trębaczy myśliwskich w Polsce.

Sygnalistyka myśliwska, prawie równie stara jak myślistwo, pierwotnie służyła przede wszystkim ułatwieniu komunikacji między myśliwymi. Obecnie jest także ważnym elementem tradycji. Opanowanie gry na instrumentach myśliwskich wymaga wielu godzin praktyki i poświęcenia, by osiągnąć poziom mistrzowski.

Uczniowie Technikum Leśnego w prowadzonym przez Powiat Opolski ZS Tułowice szkolą się w tej sztuce podczas dodatkowych lekcji finansowanych przez Powiat - mówi Adam Sinicki, dyrektor szkoły. - Jak widać ich wysiłki przynoszą efekty.

Marcel Linek w Poznaniu pokonał prawie 40 rywali, zdobywając tytuł mistrza Europy wśród sygnalistów myśliwskich w kategorii instrumentów pless (czyli mniejszych instrumentów). W kategorii ogólnej, z udziałem studentów i zagranicznych sygnalistów, Marcel uplasował się na trzeciej pozycji. Dodatkowo, uczeń z Tułowic skomponował hymn trębaczy myśliwskich.

- Proces tworzenia był bardzo szybki. Grałem na trąbce to, co spontanicznie przychodziło mi do głowy, notowałem i stopniowo dodawałem nowe motywy – dzieli się swoimi doświadczeniami Marcel Linek. – Zakończyłem mocnym akcentem i myślę, że wyszło to całkiem nieźle. Główny motyw kompozycji - tzw. "dzik na rozkładzie" jest sygnałem często używanym na polowaniach, dzik znajduje się też w logo szkoły.  Melodię przedstawiliśmy organom odpowiedzialnym za muzykę myśliwską i czekamy na ich zgodę.

Marcel nie był jedynym uczniem, który wyróżnił się na konkursie. Hanna Wywrot i Diana Tomanek, grające na większych instrumentach, znalazły się w pierwszej dziesiątce swojej kategorii.

Decyzję o dołączeniu do zespołu sygnalistów podjęłam z ciekawości, nigdy wcześniej nie mając z tym do czynienia – opowiada Hanna Wywrot. - To doświadczenie mnie pochłonęło. Sygnalistyka ma w sobie coś wyjątkowego i różni się od innych gatunków muzyki. Z kolei Diana jest zafascynowana myślistwem i planuje zostać myśliwą w przyszłości.

Ogromnie gratuluję sukcesu zarówno samym laureatom jak i ich nauczycielom i dyrekcji - mówi starosta Henryk Lakwa. - Do mistrzostw uczniów przygotowywały Ewa Marosz i Justyna Jagieło, którym ogromnie gratuluję i z serca dziękuję za ich niesamowitą pracę. Dziękuję im i wszystkim, którzy uczestniczą w tych zajęciach za promocję sygnalistyki myśliwskiej. Wszystkie Wasze sukcesy są dowodem na to, że tradycja i nowoczesne edukacja mogą tworzyć wyjątkowe połączenie. Jestem niezmiernie dumny z Waszych osiągnięć i czekam na kolejne sukcesy. Niech wasza pasja dalej inspiruje i przynosi radość zarówno Wam, jak i wszystkim wokół!

Sukces naszych sygnalistów przykuł również uwagę mediów lokalnych i regionalnych. 

Zachęcamy do obejrzenia materiału w TVP3 Opole:

http://https://opole.tvp.pl/76920279/mistrz-rogu-w-tulowicach-rywalizowali-trebacze-mysliwscy