×
×

Prewencja terrorystyczna: czy na pewno wiesz reagować?

 

Eksperci ABW przeszkolili pracowników Starostwa i jednostek powiatowych w ramach kampanii „4U!”.  W obliczu rosnących zagrożeń terrorystycznych, prewencja i edukacja są kluczowe dla bezpieczeństwa każdego z nas.

Szkolenie prowadzone przez doświadczonego oficera z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), pokazało realne wpływ naszej świadomości na temat terroryzmu w zapobieganiu potencjalnym zagrożeniom.  – Mamy wrażenie, że one nas nie dotyczą, szczególnie jeśli mieszkamy w małych miasteczkach. Tragedia, która wydarzyła się na norweskiej wyspie Utoya, dowodzi, że atak terrorystyczny może zdarzyć się także poza granicami wielkich aglomeracji. Oprócz tego, musimy mieć większą świadomość zagrożeń cyberterroryzmem i radykalizacją. Nikt nie rodzi się terrorystą. Terrorystą człowiek może stać się w wyniku radykalizacji. Warto wiedzieć, jak to się dzieje i jaką rolę odgrywają tu media społecznościowe – mówi Grzegorz Malec, emerytowany wojskowy, podpułkownik rezerwy, uczestnik misji w Iraku, Afganistanie, Kosowie. Obecnie w opolskim Starostwie realizuje zadania związane z zarządzaniem kryzysowym.

- Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiej kampanii "4 U!", która ma na celu zwiększenie wiedzy na temat działań prewencyjnych, które każdy obywatel może podjąć, aby zmniejszyć ryzyko ataków terrorystycznych. Według ekspertów taka wiedza wzmacnia odporność na zagrożenia – mówi Henryk Lakwa, starosta opolski.

- To był zresztą główny przekaz szkolenia, podkreślany przez prowadzącego, że każdy z nas może pełnić rolę antyterrorysty, posiadając odpowiednią wiedzę o tym, jak się zachować w obliczu zagrożenia – zaznacza wicestarosta Leonarda Płoszaj.

- Cieszę się, poprzez takie szkolenia pomagamy budować świadomość – dodaje Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu, który nadzoruje zadania związane z zarządzaniem kryzysowym.  

Program szkolenia obejmował szereg kluczowych tematów, od identyfikacji potencjalnych zagrożeń, przez zasady zachowania w przypadku podejrzenia działalności terrorystycznej, aż po sposoby reagowania w sytuacjach niebezpiecznych.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia strony kampanii "4 U!", gdzie można znaleźć więcej informacji na temat działań prewencyjnych oraz materiały edukacyjne, które są dostępne dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się więcej o tym, jak aktywnie przyczynić się do bezpieczeństwa swojego otoczenia: https://4u.tpcoe.gov.pl/

 

Kampania 4U! - kluczowe źródło wiedzy

Szkolenie nawiązywało do kampanii "4U! – uważaj, uciekaj, ukryj się, udaremnij atak!", zainicjowanej przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), która stanowi doskonałe uzupełnienie wiedzy przekazanej podczas szkolenia. Kampania edukacyjna 4U! skupia się na czterech podstawowych zasadach postępowania w przypadku zagrożenia terrorystycznego, które każdy powinien znać i stosować.

 

    Uważaj - Zwracaj uwagę na nienaturalne zdarzenia i zachowania osób wokół. Ważne jest, aby nigdy nie być obojętnym na potencjalne zagrożenia. Wszelkie informacje o zagrożeniu należy przekazywać na numer alarmowy 112.

 

    Uciekaj - W przypadku usłyszenia wybuchu lub strzałów, nie zbliżaj się do źródła zagrożenia. Jeśli to możliwe, należy opuścić miejsce zdarzenia i informować mijane osoby o potencjalnym zagrożeniu.

 

    Ukryj się - Jeżeli ucieczka nie jest możliwa lub jest zbyt niebezpieczna, należy znaleźć bezpieczne schronienie. Zaleca się zabarykadowanie się w pomieszczeniu, wyciszenie telefonu oraz unikanie miejsc blisko okien i drzwi.

 

    Udaremnij atak - W sytuacji, gdy nie ma możliwości ucieczki lub ukrycia się, należy próbować udaremnić atak, stosując się do dostępnych metod obrony.