×
×

Newsletter prawny

Newsletter prawny:

STANDARDY I OCHRONA PRAW MAŁOLETNICH

Konstytucja PR, najważniejszy akt prawny obowiązujący na terenie Polski, zapewnia ochronę praw dziecka m.in. przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją.

Ustawa zasadnicza ustanawia prawa dziecka do opieki i pomocy również władz publicznych oraz nakazuje utworzenie urzędu Rzecznika Praw Dziecka.

 

 

Polskie władze przyjęły i ratyfikowały w 1991r. Konwencję Praw Dziecka, uchwaloną przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Konwencja nakazuje równe traktowanie dzieci niezależnie od pochodzenia, płci, rasy i religii. W Polsce każde dziecko ma prawo do życia, dostępu do oświaty i opieki medycznej.

Kontynuacją było wprowadzenie Ustawy z 13 maja 2016 r. Ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczości na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Na bazie przepisów tej ustawy ustanowiono od 15 lutego 2024r. obowiązek wprowadzenia Standardów ochrony małoletnich.

 

 

 

Od 16 sierpnia 2024 r. obowiązek ten powinien być wprowadzony przez każdy organ zarządzający:

- jednostką systemu oświaty,

  • inną placówką: oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań, do której młodzież uczęszcza,
  • jednostką, w której przebywają lub mogą przebywać małoletni,
  • podmiotem świadczącym usługi turystyczne lub hotelarskie, a także prowadzące inne miejsca zakwaterowania zbiorowego.

Każda z powyższych jednostek powinna opracować własne standardy dopasowane do jej profilu działalności struktury zatrudnienia i specyfiki działania.

Wprowadzenie standardów ma na celu spowodowanie aby placówki były bezpieczne dla dzieci. Wszyscy pracownicy i współpracownicy jednostek mają obowiązek poświadczenia, że zapoznali się z nowo opracowanymi standardami. Oznacza to że każda zatrudniona osoba potrafi zidentyfikować sytuację, w których bezpieczeństwo dziecka jest zagrożone i wie jakie czynności ma podjąć żeby temu przeciwdziałać.

Do podstawowych zadań jednostek należy opracowanie i wdrożenie standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem a następnie przeszkolenie i zapoznanie z nimi swoich pracowników.