Przejdź do treści strony

Newsletter prawny

Newsletter prawny:

STANDARDY I OCHRONA PRAW MAŁOLETNICH

Konstytucja PR, najważniejszy akt prawny obowiązujący na terenie Polski, zapewnia ochronę praw dziecka m.in. przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją.

Ustawa zasadnicza ustanawia prawa dziecka do opieki i pomocy również władz publicznych oraz nakazuje utworzenie urzędu Rzecznika Praw Dziecka.

 

 

Polskie władze przyjęły i ratyfikowały w 1991r. Konwencję Praw Dziecka, uchwaloną przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Konwencja nakazuje równe traktowanie dzieci niezależnie od pochodzenia, płci, rasy i religii. W Polsce każde dziecko ma prawo do życia, dostępu do oświaty i opieki medycznej.

Kontynuacją było wprowadzenie Ustawy z 13 maja 2016 r. Ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczości na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Na bazie przepisów tej ustawy ustanowiono od 15 lutego 2024r. obowiązek wprowadzenia Standardów ochrony małoletnich.

 

 

 

Od 16 sierpnia 2024 r. obowiązek ten powinien być wprowadzony przez każdy organ zarządzający:

- jednostką systemu oświaty,

  • inną placówką: oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań, do której młodzież uczęszcza,
  • jednostką, w której przebywają lub mogą przebywać małoletni,
  • podmiotem świadczącym usługi turystyczne lub hotelarskie, a także prowadzące inne miejsca zakwaterowania zbiorowego.

Każda z powyższych jednostek powinna opracować własne standardy dopasowane do jej profilu działalności struktury zatrudnienia i specyfiki działania.

Wprowadzenie standardów ma na celu spowodowanie aby placówki były bezpieczne dla dzieci. Wszyscy pracownicy i współpracownicy jednostek mają obowiązek poświadczenia, że zapoznali się z nowo opracowanymi standardami. Oznacza to że każda zatrudniona osoba potrafi zidentyfikować sytuację, w których bezpieczeństwo dziecka jest zagrożone i wie jakie czynności ma podjąć żeby temu przeciwdziałać.

Do podstawowych zadań jednostek należy opracowanie i wdrożenie standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem a następnie przeszkolenie i zapoznanie z nimi swoich pracowników.

 

 

 

 

Podmiot wdrażający standardy ochrony małoletnich prowadzi na bieżąco monitoring działań w tym zakresie wszystkich pracowników, współpracowników, w tym wolontariuszy. 

Jednym z elementów procedury jest wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za składanie powiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadomienie sądu opiekuńczego oraz osoby odpowiedzialne za wszczynanie procedury „Niebieskie Karty”.

Podczas monitoringu podmiot dokonuje okresowej weryfikacji zgodności przyjętych działań z przyjętymi standardami. Osoby wyznaczone do opracowania, wdrożenia, monitorowania i weryfikowania standardów ochrony małoletnich przed krzywdzeniem, powinny posiadać kompetencje i doświadczenie w zakresie kontaktów i współpracy z organami i instytucjami zewnętrznymi, w tym  organów interwencji kryzysowych.

Małoletni z niepełnosprawnościami, szczególnie z problemami w komunikacji, niepełnosprawnością intelektualną, powinni zostać otoczeni szczególną opieką.

Należy również okresowo sprawdzać funkcjonowanie procedur poprzez przeprowadzenie audytu np. w formie badania ankietowanego oraz obserwacji.

 

 

 

 

W przypadku ujawnienia krzywd koniecznym jest:

  • szybkie reagowanie,
  • niezwłoczne otoczenie opieką psychologiczną oraz w razie potrzeby medyczną,
  • niedopuszczenie do kilkukrotnego opisywania przez skrzywdzonego przemocy, której doświadczył,
  • zapobieganie stereotypowym podejściom do ofiar, np. jeżeli dzieci są energiczne to, dlatego mają siniaki i otarcia.

Na pracodawcy ciąży obowiązek bezpiecznej rekrutacji personelu oraz sprawdzenia czy dane kandydata są zamieszczone w:

  • Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle seksualnym,
  • Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15 lat wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze lub tych prawomocnie skazanych za to w Polsce lub innym państwie.

 

W przypadku niedopełnienia tego obowiązku pracodawcy grożą poważne skutki prawne, karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności i środkiem karnym w postaci świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, nie wyższym niż 30 tys. zł.

Każdy przyszły pracownik ma obowiązek przedstawić informację, np. w formie oświadczenia, że nie był skazany za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości.

Pracodawca jest zobowiązany do weryfikacji tego oświadczenie pod groźbą aresztu lub kary grzywny 1000 zł. w w/w rejestrach.

Wszystkich pracowników jednostki podczas realizacji powyższych procedur obowiązuje zasada poufności. W przypadku wykrycia bądź powzięcia informacji o skrzywdzeniu małoletniego pracownik jest zobowiązany do nieujawniania informacji w związku z pełnieniem danej funkcji i wykonywaniem zadań - osobom nieuprawnionym, szczególnie gdy ujawnienie naraziłoby na szkodę prawnie chroniony interes.

Wszystkie wprowadzane procedury muszą wynikać z przepisów prawa i powinny być wprowadzane zarządzeniem kierownika jednostki.

Do obowiązków kierowników jednostek należy prawidłowe informowanie pracowników, rodziców, dzieci oraz przygotowanie dla małoletnich skróconej, czytelnej i prostej wersji standardów.

Standardy  ochrony małoletnich przed krzywdzeniem powinny być zamieszczone na stronie internetowej i tablicy informacyjnej danej jednostki.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Skorzystaj z darmowych porad w punktach na terenie całej Polski!
Z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego skorzystać może:
- każda osoba fizyczna, która potwierdzi stosownym, pisemnym oświadczeniem, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej (do pobrania i podpisania w punkcie),
- osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku, co należy potwierdzić dodatkowym oświadczeniem.


Każda osoba, która chce skorzystać z porady, powinna wcześniej umówić się na wybrany dzień i godzinę wizyty w konkretnym punkcie.

Rejestracji można dokonać:
- telefonicznie pod numerem wskazanym na stronie internetowej starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu,
- on-line: za pośrednictwem strony www.zapisy-np.ms.gov.pl 

Podczas rejestracji nie trzeba podawać żadnych swoich danych osobowych, ani informować o sprawie, w której potrzebujemy pomocy lub konsultacji.

 

ŚWIADCZENIE WSPIERAJĄCE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

 

Od 1 stycznia 2024 r. na mocy ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz.U. poz. 1429), zwanej dalej Ustawą o świadczeniu wspierającym, weszły w życie przepisy, które wprowadzają nowy rodzaj świadczenia: świadczenie wspierające, które jest przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością. Będzie ono przyznawane i wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Aby osoba z niepełnosprawnością mogła otrzymać świadczenie wspierające, powinna najpierw uzyskać od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności zwane dalej WZON decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, w której jest wskazany okres oraz liczba przysługujących punktów potrzeby wsparcia.

Wniosek o wypłatę świadczenia można złożyć do ZUS najwcześniej w miesiącu, w którym decyzja WZON o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia stała się ostateczna.

 
NEWSLETTER_ep_2024

Jak uzyskać świadczenie wspierające ?

Jak o tym była mowa powyżej, osoba z niepełnosprawnością, która chce otrzymać świadczenie wspierające, będzie musiała złożyć do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Aby taka osoba mogła się ubiegać o wydanie takiej decyzji, musi mieć status osoby z niepełnosprawnością potwierdzony w następującej formie:

  • orzeczenia o niepełnosprawności i jej stopniu, które jest wydawane przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności,
  • orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, które jest wydawane przez lekarzy orzekających w ZUS,
  • orzeczenia o inwalidztwie, które były wydawane przed wrześniem 1997 r. przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.

WZON wydaje decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na taki sam okres, na jaki dana osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności, nie dłużej jednak niż na 7 lat. Gdy osoba z niepełnosprawnością otrzyma decyzję WZON i nie odwoła się od niej (decyzja stanie się ostateczna), dopiero wówczas, osoba niepełnosprawna może złożyć do ZUS wniosek o przyznanie świadczenia wspierającego.

 
FORMALNOŚCI

W jaki sposób składa się wniosek do ZUS?

Newsletter_wniosek online

Wniosek można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną poprzez:

  • Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia,
  • bankowość elektroniczną.

Jeżeli osoba z niepełnosprawnością złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, ale nie ma profilu na PUE ZUS, wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy jej taki profil automatycznie, na podstawie danych z wniosku. Wniosek do ZUS może również zostać złożony przez pełnomocnika.

 

Komu przysługuje świadczenie?

Świadczenie wspierające przysługuje osobom, które:

  • ukończyły 18 lat,
  • są obywatelami Polski albo Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), a jeśli nie – przebywają legalnie w Polsce i mają dostęp do rynku pracy,
  • mieszkają w Polsce,
  • otrzymały decyzję WZON, w której poziom potrzeby wsparcia został ustalony na uprawniającym poziomie punktów.

Świadczenie wspierające jest wprowadzane w następujących etapach:

  • osoby, które otrzymały od 87 do 100 pkt. będą mogły ubiegać się o świadczenie od 2024 r.,
  • osoby, które otrzymały od 78 do 86 pkt. będą mogły ubiegać się o świadczenie od 2025 r.,
  • osoby które otrzymały od 70 do 77 pkt. będą mogły ubiegać się o świadczenie od 2026 r.

Ustawa o świadczeniu wspierającym przewiduje również, że osoby, które mają co najmniej 70 punktów, będą mogły uzyskać świadczenie wspierające od 2024 r., pod warunkiem że po 31 grudnia 2023 r. opiekunom tych osób będzie przysługiwało prawo do:

  • świadczenia pielęgnacyjnego,
  • specjalnego zasiłku opiekuńczego,
  • zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy.
 
wsparcie finansowe

Wysokość świadczenia wspierającego

Newsletter_wysokosc swiadczenia

Przepisy ustawy o świadczeniu wspierającym stanowią, że świadczenie wspierające wynosi od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej, która aktualnie wynosi 1588,44 zł.

Oznacza to, że świadczenie wspierające wynosić będzie od ok. 635 zł do ok. 3495 zł, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia.

Wysokość świadczenia wspierającego wynoście będzie:

  • 220 % renty socjalnej otrzymają osoby, którym przyznano 95–100 pkt.;
  • 180 % renty socjalnej otrzymają osoby, którym przyznano 90–94 pkt.;
  • 120 % renty socjalnej otrzymają osoby, którym przyznano 85–89 pkt.;
  • 80 % renty socjalnej otrzymają osoby, którym przyznano 80–84 pkt.;
  • 60 % renty socjalnej otrzymają osoby, którym przyznano 75–79 pkt.;
  • 40 % renty socjalnej otrzymają osoby, którym przyznano 70–74 pkt.
 

W jaki sposób będzie wypłacane świadczenie?

ZUS będzie wypłacać świadczenie wspierające przelewem na numer rachunku bankowego w Polsce, który osoba z niepełnosprawnością poda we wniosku. Będzie je otrzymywać łącznie z innymi świadczeniami wypłacanymi przez ZUS np. 500+, renta socjalna.

Świadczenie wspierające przysługuje bez względu na dochód. Jest ono zwolnione z podatku dochodowego i nie będzie mogło być zajęte przez komornika.

 
 

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Skorzystaj z darmowych porad w punktach na terenie całej Polski!
Z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego skorzystać może:
- każda osoba fizyczna, która potwierdzi stosownym, pisemnym oświadczeniem, że nie jest 
w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej (do pobrania i podpisania w punkcie),
osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku, co należy potwierdzić dodatkowym oświadczeniem.

Każda osoba, która chce skorzystać z porady, powinna wcześniej umówić się na wybrany dzień i godzinę wizyty w konkretnym punkcie.

Rejestracji można dokonać:
telefonicznie pod numerem wskazanym na stronie internetowej starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu,
on-line: za pośrednictwem strony www.zapisy-np.ms.gov.pl 

Podczas rejestracji nie trzeba podawać żadnych swoich danych osobowych, ani informować o sprawie, w której potrzebujemy pomocy lub konsultacji.