×
×

Jak nasze dotacje ratują zabytki?

Dostaliśmy zdjęcia z parafii, które otrzymały dotacje na prace konserwatorskie z budżetu Powiatu. Zobaczcie co udaje im się zrobić dzięki wsparciu parafian i pozyskanym w 2023 dotacjom z różnych źródeł. - Z puli 100 tys. zł na ratowanie zabytków  dotacje otrzymały 4 parafie.
 
Parafia w Tarnowie Opolskim: na odnowienie ambony z XVII wieku, piękny, lecz zniszczony przez czas zabytek,  w Brynicy: na wymianę pokrycia dachowego kościoła, uszkodzonego podczas ubiegłorocznych wichur, w Prószkowie: na renowację bocznego ołtarza, będącego częścią większej, trwającej już 4 lata renowacji kościoła, w Grabinie: na odnowienie posadzki w tamtejszym kościele
 
Badania mówią same za siebie
 
Według niedawnych badań ankietowych, 78% mieszkańców naszego powiatu uznaje renowację lokalnych zabytków za ważną dla ich wspólnoty, a 52% czuje, że te działania są ważne osobiście dla nich. To potwierdza nasze przekonanie o znaczeniu dbałości o nasze dziedzictwo
 
Współpraca to klucz do sukcesu
 
- Podziwiam parafian, proboszczów oraz wszystkich darczyńcom za ich zaangażowanie. Rozumiemy, że dotacje z różnych źródeł często nie są wystarczające, dlatego każde wsparcie ma kluczowe znaczenie - podkreśla Leonarda Płoszaj, wicestarosta opolski.
 
 Innowacyjne projekty renowacyjne
 
 
- Warto wspomnieć, że nasze działania nie ograniczają się do standardowych prac - przypomina Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu. - Jako przykład może posłużyć unikatowa fumigacja drewnianego kościoła w Bierdzanach, gdzie cały budynek został opakowany specjalną folią w celu usunięcia szkodników drewna.