×
×

Darmowe porady prawne w naszym powiecie coraz popularniejsze

Do prawników dyżurujących w organizowanych przez Powiat Opolski punktach nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji w gminach, zgłasza się coraz więcej osób. Tę tendencję potwierdza adwokat Marcin Smyczek, który udziela porad od 5 lat.

- Gdzie Pan w tym roku doradza?

- Do końca tego roku - w Ozimku i Niemodlinie, jeśli chodzi o powiat opolski.

- Lista punktów nieodpłatnej pomocy prawnej jest dostępna w internecie, między innymi na stronie www.powiatopolski.pl, można tam też znaleźć wszystkie niezbędne informacje. Natomiast - z jakimi sprawami najczęściej zgłaszają się mieszkańcy?

- Prym wiedzie prawo spadkowe. To prawie połowa spraw, z którymi zgłaszają zainteresowani. Kiedyś najwięcej porad dotyczyło upadłości konsumenckich. Teraz jest ich mniej, ale trudno mi powiedzieć z czego to wynika. Zdarzają się pytania z obszaru prawa karnego, jednak to rzadkość. Często natomiast udzielam porad z  zakresu prawa pracy, zdarzają się też z obszaru ubezpieczeń społecznych. Jeśli natomiast miałbym wskazywać, które obszary wiodą prym, to jest to zdecydowania prawo spadkowe, a tuż po nim prawo pracy, a następnie szeroko rozumiane prawo cywilne.

- Po kilku latach doświadczeń w udzielaniu darmowych porad, czy jest coś na co warto zwrócić uwagę osobom, które z takiego wsparcia chcą skorzystać?

- Po pierwsze, jeśli jest taka możliwość, warto umówić się na taką poradę wcześniej, na konkretną godzinę, telefonicznie, niż przychodzić z doskoku. Może się bowiem zdarzyć, że będzie w tym dniu sporo osób i trzeba będzie przyjść  na kolejny dyżur.

- Mówi Pan – sporo osób. Mając porównanie do poprzednich lat, jak obecnie wygląda zainteresowanie programem nieodpłatnych  porad prawnych?

- Na pewno zgłasza się więcej osób. Ludzie przychodzą z troszkę innymi kategoriami spraw niż kiedyś, no i mam wrażenie, że mają większą świadomość prawną niż  wcześniej. Nie wszyscy, ale można mówić o wyraźnej zmianie na plus.

Kluczowe informacje na temat nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie opolskim znajdują się tutaj:

https://powiatopolski.pl/3405/pomoc-prawna-poradnictwo-obywatelskie-i-edukacja-prawna.html

Rejestracji można dokonać poprzez ww. stronę lub telefonicznie pod nr: 77 5415 169

Wkrótce zamieścimy listę punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i mediacji w powiecie opolskim na 2024 rok oraz listę jednostek nieodpłatnego poradnictwa.

smyczek1.jpeg