Kościoły murowane i klasztory
Brynica – ponad 100 letni kościół parafialny p.w. św. Szczepana. Warto obejrzeć ołtarz główny z XVIII w. z rzeźbami św., św. Norberta, Jadwigi, Michała Archanioła, ołtarze boczne i ambonę zbudowaną ok.1700 r.
Chróścice – kościół parafialny p.w. św. Jadwigi, wzmiankowany w 1687 r., jak kościół filialny Siołkowic. Obecny zbudowany w 1804 a rozbudowany w latach 1936 – 37 przez architekta z Nysy Feliksa Hinsena w formie trójnawowej bazyliki. Ołtarz główny neobarokowy a w nim tabernakulum barokowe z XVIII w.
Czarnowąsy – klasztor ponorbertański. Książę Opolski Kazimierz w 1288 przeniósł klasztor norbertanek z Rybnika do Czarnowąs i nadał mu nazwę Bożydom. Obecnie ss. Jadwiżanki prowadzą tu dom pomocy społecznej dla dzieci.
Kościół – p.w. Św. Norberta i Bożego Ciała murowany, zbudowany prawdopodobnie około połowy XIII w. Gruntownie przebudowany w 1777r. utrzymany w stylu neobarokowym z reliktami gotyckimi . Z XVII i XVIII wieku pochodzą m.in., ławy zdobione płaskorzeźbami, marmurowa chrzcielnica, konfesjonał, rzeźby i obrazy świętych.
Dąbrowa – murowany kościół p.w. św. Wawrzyńca wybudowany ok. 1600 roku w stylu późnorenesansowym. W XIX w był dwukrotnie przebudowywany, a w 1948 odnawiany po zniszczeniach wojennych.
Dobrzeń Wielki – dawny kościół parafialny p.w. Św. Katarzyny, zbudowany w 1934 roku. Dziś stacja Caritas.
Prószków – Murowany kościół barokowy z 1687 r. p.w. św. Jerzego. Kościół parafialny, murowany p.w. św. Jerzego. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1447r. Obecny zbudowany w 1687r.- barokowy, z dekoracjami stiukowymi, malarskimi z XVII w. i kartuszami zawierającymi herby Prószkowskich.
W zabudowaniach Plebanii stodoła plebańska z 1733r. i spichlerz folwarczny z 1784r.
Popielów – kościół p.w. Najświętszej Panny Marii Anielskiej, zbudowany w latach 1888- 1889 w miejscu drewnianego, który został przeniesiony na cmentarz. Na uwagę w kościele murowanym zasługują boczne ołtarze barokowe z drugiej połowy XVII w.
Ozimek – Późnoklasycystyczny kościół ewangelicki z 1819 r. zbudowany według projektu Karola Fryderyka Schinckla, autora wielu monumentalnych budowli Berlina.
Luboszyce – Kościół z 1920 r. p.w. św. Antoniego. Na głównej i bocznych ścianach prezbiterium mozaika przedstawiająca m.in. patrona kościoła, św. Antoniego oraz św. Urbana i św. Pawła.
Krasiejów – Kościół neobarokowy z 1912 r., p.w. św. Małgorzaty. W ołtarzu bocznym kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z XVII w, jedna z najstarszych w Polsce.
Grodziec – Neogotycki kościół z 1891, p.w. Nawiedzenia N.M.P. r. Świątynia jest Sanktuarium Centralnego Związku Sybiraków.
Karłowice – kościół p.w. św. Michała Archanioła. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1500 r. od 1534 r w posiadaniu ewangelików, po drugiej wojnie przejęty przez katolików. Obecny zbudowany w XIX w. w miejscu poprzedniej świątyni. Warto tu zwrócić uwagę na dwudzielne stalle z końca XVI wieku (pozostałość po władcach tutejszego zamku)
Kup – kościół parafialny p.w. św. Jęrzego wzniesiony w latach 1897 – 98, murowany z cegły., drugi kościół poewangelicki p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, wzniesiony w 1894 r.
Niemodlin – kościół p.w. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny, prezbiterium z XIV w., nieco późniejsza wieża i nawa główna. Zachowany styl gotycki z przekształceniami barokowymi. Wewnątrz znajduje się m.in. barokowa ambona z XVIII wieku, zabytkowe ołtarze boczne i renesansowy dzwon z 1522 roku.
Zimnice Wielkie – kościół pw. Św. Jana Chrzciciela zbudowany w XV w., przebudowany w XVIII w (m.in. dobudowano wieżę). W prezbiterium zachowała się polichromia z XV w. złożona z dekoracyjnych pasów, wici roślinnej, ptaków, rozet, a na zworniku orzeł śląski.
Chróścina – kościół parafialny p.w. św. Piotra i Pawła. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1371r. Obecny zbudowano w 1792r. Warto zwrócić uwagę na dwie barokowe rzeźby, śś. Barbary i Jadwigi usytuowane w prawym bocznym ołtarzu oraz XVIII- wieczną chrzcielnicę.
Dzwonnica – zbudowana prawdopodobnie ok. XV w., utrzymana w stylu gotyckim. Usytuowana tuż przy drodze, stanowi jednocześnie bramę na cmentarz przykościelny.
Dąbrówka Łubniańska – kaplica - studzienka, położona w głębi lasu, zbudowana w pierwszej połowie XIX w., murowana. W kapliczce rzeźba N.P. Marii z XVIII w. i św. Jana Nepomucena ( przełom XVIII / XIX ). W środku studnia z "cudowną wodą". Miejsce licznych pielgrzymek okolicznej ludności.
Jełowa – kościół parafialny p.w. św. Bartłomieja wybudowany w 1751 r. w miejscu drewnianego.