×
×

Ścieżka w Turawie otwarta! Nasz partnerski projekt na finiszu.

Ścieżka rowerowa Opole - Turawa to bardzo potrzebna z wielu powodów inwestycja i ostatnia ze ścieżek, które powstały w ramach projektu, którego nasz Powiat jest liderem.

Koszt ścieżki wybudowanej przez Gminę Turawa to 20 milionów, a 85 proc. tej kwoty to dofinansowanie z projektu „Budowa infrastruktury pieszo-rowerowej w powiecie opolskim – etap II oraz budowa centrum przesiadkowego w Gminie Lewin Brzeski”. Partnerami projektu były gminy: Chrząstowice, Komprachcice, Łubniany, Prószków, Tarnów Opolski, Tułowice, Turawa, Lewin Brzeski oraz Województwo Opolskie.

Gdyby ująć ten projekt w liczbach, to:
 
-  powstała infrastruktura pieszo-rowerowa o długości ok. 38 km,
- 6 parkingów Bike&Ride w pobliżu przystanków komunikacji publicznej (stacje kolejowe, przystanki autobusowe) w miejscowościach Suchy Bór, Tarnów Opolski, Lewin Brzeski, Tułowice, Prószków i Turawa, na łączną liczbę 160 stanowisk dla rowerów
- 4 parkingi Park&Ride w pobliżu stacji kolejowych w Suchym Borze, Tarnowie Opolskim, Lewinie Brzeskim i Tułowicach na łączną liczbę 66 miejsc postojowych dla samochodów, w tym 5 miejsc dla osób niepełnosprawnych
-  3 centra przesiadkowe (połączenie parkingów B&R P&R z komunikacją publiczną) w Lewinie Brzeskim, Tułowicach i w Suchym Borze.
- w ramach projektu powstało energooszczędne oświetlenie typu LED oraz dokonano wymiany istniejących lamp na energooszczędne wzdłuż wybudowanej infrastruktury pieszo-rowerowej oraz uzupełniono energooszczędne oświetlenie uliczne na terenie miasta Lewin Brzeski. W ramach projektu wykonano niezbędne roboty związane z poszerzeniem jezdni dróg powiatowych i wojewódzkich na odcinkach, wzdłuż których powstaną drogi dla rowerów.
 
Całkowita wartość projektu to ponad 66 mln zł.
Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego to 47 mln zł
 
- To duża odpowiedzialność wziąć na swoje barki rolę lidera tak dużego projektu, jego rozliczenie i koordynowanie działań partnerów, ale ogromna radość, że tak dużo udało się zrobić, jeśli chodzi o rozwój infrastruktury pieszo - rowerowej w naszym powiecie. Z perspektywy cieszę się, że nasz Powiat jako lider miał w tym swój istotny udział - mówi Henryk Lakwa, starosta opolski. - Gratuluję wójtowi Turawy Dominikowi Pikosowi tak ważnej dla mieszkańców i turystów inwestycji, dziękuję też marszałkowi Andrzejowi Bule za zaufanie, gdy powierzano nam prowadzenie tak dużego projektu, oraz wsparcie w trakcie jego realizacji.
 
W otwarciu uczestniczył i ścieżkę rowerową na dwóch kółkach przetestował również Henryk Zapiór, członek Zarządu Powiatu.
Ta i inne wybudowane w ramach projektu ścieżki nie tylko poprawiają bezpieczeństwo, realizują też strategię niskiej emisji.