×
×

Na ratunek zabytkom - dotacje dla parafii

- Powiat Opolski co roku wspiera renowację zabytków. Z puli na ten cel, która wynosi w tym roku 100 tys. zł, dotacje otrzymały na razie trzy parafie: w Brynicy, Prószkowie i Tarnowie Opolskim. Niektóre samorządy mogą przekazać więcej, inne mniej, wszystko zależy od szczebla samorządu i możliwości budżetu – mówi Henryk Lakwa, starosta opolski. 

Na początek ciekawostka: jak pokazały badania ankietowe dotyczące ochrony zabytków, wśród osób dostrzegających w swoich gminach oraz miastach obiekty zabytkowe wymagające remontu, prac konserwatorskich lub restauratorskich 78% uważa, że ich przywrócenie do świetności jest ważne dla ich lokalnej wspólnoty, a 52% wskazuje, że jest to ważne dla nich osobiście.

Kto może się ubiegać o dofinansowanie udzielane przez Powiat Opolski i jakie formalności trzeba załatwić? Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie powiatu: https://powiatopolski.pl/6618/ogloszenie-zabytki-2023.html?searchKey=zabytki

W tym roku dofinansowanie na odnowienie ambony pochodzącej z XVII wieku otrzymała parafia w Tarnowie Opolskim. To bardzo piękny i cenny zabytek, który jednak jest bardzo mocno zniszczony przez drewnojady.

O wsparcie wnioskowała i otrzymała je - parafia w Brynicy, która przygotowuje się do wymiany pokrycia dachowego na tamtejszym kościele. Został on uszkodzony w zeszłym roku przez nawalne wichury.

Jedną z dotacji otrzymała również parafia w Prószkowie na renowację bocznego ołtarza pod wezwaniem Świętego Franciszka i Świętego Antoniego.To część kompleksowej renowacji kościoła, , którą parafia prowadzi już od 4 lat. W pierwszym etapie udało się kompleksowo odnowić i kaplicę Matki Bożej Różańcowej,  w kolejnym ołtarz Świętej Rodziny.

Wkrótce będziemy mogli oglądać efekty prac restauratorskich i konserwatorskich.

- Najczęściej o dofinansowanie wnioskują parafie. Zaangażowanie proboszczów, samych parafian, wsparcie darczyńców, dotacje z innych źródeł często nie pokrywają kosztów renowacji czy to zewnątrz czy wewnątrz budynków, dlatego każde wsparcie się liczy – mówi Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu.

Zawsze są to konieczne prace, z którymi nie można zwlekać, czasem nietypowe, jak słynna fumigacja drewnianego kościoła w Bierdzanach, czyli mówiąc w dużym uproszczeniu – opakowanie całego budynku specjalną folią, by przy zastosowaniu odpowiednich środków pozbyć się szkodników drewna.

zabytekpodpis.jpeg