×
×

Obrona województwa opolskiego. Minęło 25 lat.

Za nami rocznicowy happening na Placu Wolności, a dzisiaj 11 czerwca - Święto Województwa Opolskiego w Mosznej zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. 
 
"Energia, upór i ogromna jedność mieszkańców spowodowały, że województwo opolskie pozostało na mapie Polski. To sukces wszystkich mieszkańców województwa, członków i sympatyków OKOOP-u (Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny), samorządowców, ludzi kultury i nauki, którzy powiedzieli zdecydowane „NIE” planom ówczesnego rządu, które zakładały likwidację województwa" - przypomina samorząd Województwa Opolskiego.
 
W związku z rocznicą mamy pytanie: kto z powiatu opolskiego jest autorem hymnu w obronie województwa? I od razu podpowiedź - fragment wywiadu na portalu Opowiecie Info: 
"(...) Andrzej Czubiński, który znów realizował nasze nagrania, wpadł na genialny pomysł: – Przecież my walczymy o województwo napiszcie jakąś piosenkę o obronie Opolszczyzny. Klaudia napisała słowa w dwie godziny i tak powstało „Łostowcie nam Opolskie”. Nagraliśmy to po południu a o godzinie 21:00 już się pojawiło na antenie. Potem było emitowane co godzinę. W jeden dzień znali nas w całej Opolszczyźnie – wspominają (...)".
obronawojewodztwa.png