×
×

Dom Dziecka w Tarnowie przeszedł metamorfozę

- To była  konieczna inwestycja. Cieszę się, że dzieciom podobają się zmiany – mówi o zakończonej właśnie przebudowie - Henryk Lakwa, starosta opolski. - Właśnie podsumowaliśmy inwestycję razem z wszystkimi, którzy mieli w niej udział, na etapie pozyskiwania funduszy, przez realizację zadania i pomoc przy nim – podkreśla starosta.

 – Tu szczególne podziękowania należą się marszałkowi  Województwa Opolskiego Andrzejowi Bule i jego współpracownikom z Urzędu Marszałkowskiego oraz  Agnieszce Gabruk, dyrektorowi  Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej za wsparcie ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu "Bliżej rodziny i dziecka", wykonawcy firmom, które również wsparły modernizację, Uniwersytetowi  Opolski za  udzielenie gościny naszym dzieciom w czasie remontu, służbie więziennej w Strzelcach Opolskich za pomoc w pracach porządkowych i każdemu, kto angażował się na każdym etapie inwestycji.

 

- Powiat Opolski i ze swojego budżetu zainwestował w kompleksową modernizację  Domu Dziecka 1,5 mln zł.  Dofinansowanie z UE wyniosło blisko 300 tys. zł – podsumowuje Leonarda Płoszaj, wicestarosta opolski.

Przebudowane zostały dwa piętra, zaadaptowano  poddasze. Po zakończeniu prac z całą pewnością  jest  bardziej domowo. Zakres prac był bardzo szeroki, obejmował również kapitalny remont wszystkich pomieszczeń Domu Dziecka i przystosowanie ich do nowych funkcjonalności, rozbudowę budynku o  ewakuacyjną klatkę schodową.

- Dotychczasowe kuchnie zostały przekształcone w aneksy kuchenne wyposażone w odpowiedni sprzęt, gdzie wychowankowie będą mogą sami sobie przygotowywać część posiłków. Nie ma już  wspólnych łazienek na piętrach. W ramach przebudowy pięter wykonane zostały łazienki przy pokojach dzieci – wylicza zmiany Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego.

- Pokoje są ładniejsze, wszystko jest nowe. Biurka, meble. Łazienki mamy osobne. Ja mam sama pokój a łazienkę dzielę z siostrą. Mamy elektroniczne dzwonki z kamerą, widzimy kto wchodzi - mówią mieszkańcy domu.

 

 

To jest dom wzorcowy i musimy dążyć do takich wzorców –  zaznaczył w rozmowie z mediami marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, wyliczając jakiego wsparcia udzielono podobnym placówkom w regionie.

Przestronne, najwyżej dwuosobowe pokoje sprzyjają intymności mieszkańców tej placówki – mówi wychowawczyni Danuta Mikołajewicz. – Wcześniej, były to trzy- a nawet czteroosobowe pokoje – czasami przechodnie – wspomina jak było przed zmianami.

- Ogromne podziękowania należą się Karinie Miernik - Grędzińskiej, dyrektorowi Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim  i jej współpracownikom za ogromną pracę jaką wykonali przy realizacji projektu oraz radnym za jednogłośną akceptację dla tego przedsięwzięcia – podkreśla starosta.