×
×

Tak żegnaliśmy maturzystów - fotowspomnienie z Tułowic

Podczas gdy maturzyści ze szkół prowadzonych przez Powiat piszą swój pierwszy egzamin, zobaczmy jak ich żegnano. Dziś Zespół Szkół w Tułowicach i fotoreporterskie wspomnienie z zakończenia roku klas maturalnych w tej szkole, z udziałem Wiceministra Obrony Narodowej Marcina Ociepy i zaproszonych gości.

Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego reprezentował starostę Henryka Lakwę, który z przyczyn zdrowotnych nie mógł brać udziału w uroczystości, ale przekazał list do tegorocznych Maturzystów.

 W tym roku Zespół Szkół w Tułowicach ukończyło 36 absolwentów - 16 w liceum ogólnokształcącym w klasie wojskowej i 20 w technikum leśnym.  Oba kierunki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. - Szkoła jest specyficzna, bo cała mundurowa, są tylko różne odcienie zieleni - podkreśla dyrektor Adam Sinicki.

Co ciekawe, oba kierunki kształcenia są coraz częściej wybierane przez płeć niesłusznie nazywaną słabszą. - W klasach mundurowych 50 procent uczniów to dziewczyny, w klasach leśnych 30 procent, więc jeśli chodzi o parytety, to wypadamy całkiem nieźle  - dodaje dyrektor.

Uczniowie klasy wojskowej odebrali na zakończenie roku klas maturalnych certyfikaty, które informują o ukończeniu szkolenia wojskowego w ramach certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. Certyfikaty te ułatwiają ścieżkę, jeśli wybiorą później karierę wojskową, bo będą mieli skróconą służbę przygotowawczą.

Dyplomy, nagrody i wyróżnienia wręczali absolwentom Marcin Ociepa - wiceminister obrony narodowej, Damian Sieber - dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego.

Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody od starosty opolskiego Henryka Lakwy (powiat jest organem prowadzącym szkołę). W klasie wojskowej uhonorowana została Alicja Trzaska-Kwiczala, a w leśnej - Bartosz Chłądzyński.

Warto dodać, że uczniowie Technikum Leśnego osiągnęli bardzo wysokie wyniki, jeśli chodzi o egzamin zawodowy z części praktycznej. To jest wynik, który kształtuje się na poziomie od 96 do 100 procent.