×
×

11 drużyn wystartowało w VI Drużynowym Turnieju Klas Mundurowych Województwa Opolskiego. Dwie drużyny z Pomologii na podium.

 

 

11 drużyn wystartowało w VI Drużynowym Turnieju Klas Mundurowych Województwa Opolskiego. Zespół Szkół w Prószkowie wystawił, aż trzy drużyny. Dwie stanęły na podium w klasyfikacji generalnej.

– Po raz pierwszy my jako powiat jesteśmy głównym organizatorem tych zawodów – mówił otwierając zawody starosta opolski Henryk Lakwa. – Ale mamy liczne grono współorganizatorów, którym jestem ogromnie wdzięczny za zaangażowanie, są to służby i formacje mundurowe, wojsko, policja, straż, pożarna, nasze uczelnie, Polski Związek Łowiecki. Ich udział ma ogromny wpływ na samą organizację, jak i prestiż zawodów. Ich rangę jako organizator poprzednich edycji budowała Komenda Miejska Policji w Opolu.

- Przyszli policjanci, leśnicy, strażacy i żołnierze rywalizowali najpierw w części teoretycznej gdzie popisywali się wiedzą o służbach mundurowych a później demonstrowali swe umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, w strzelaniu  i na uniwersalnym, innowacyjnym torze przeszkód, w który zaangażowanych było kilka służb, aby sprawdzić jak młodzież jest przygotowana kondycyjnie i fizycznie oraz do działania zespołowo. – Do zaliczenia tego toru wymagana był praca zespołowa – mówi o formule zawodów Dariusz Sobków, dyrektor Zespołu Szkół w Prószkowie, drugi główny organizator turnieju.

- Chcemy, by ten turniej przyczynił się do integracji środowisk związanych z edukacją i działaniami na rzecz bezpieczeństwa, w tym szkół z klasami o profilu mundurowym, przedstawicieli służb mundurowych, ośrodków akademickich, instytucji oraz wszystkich osób działających na rzecz obronności oraz odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa kraju – podkreślał podczas otwarcia starosta.

Gościem specjalnym turnieju był wiceminister obrony narodowej - Marcin Ociepa. Spotkał się z młodzieżą i wręczał z Krzysztofem Wysdakiem, członkiem Zarządu Powiatu Opolskiego nagrody laureatom klasyfikacji generalnej VI Drużynowego Turnieju Klas Mundurowych Województwa Opolskiego .  

Puchary i medale w pozostałych kategoriach (tabela wyników pod tekstem), wręczali zaproszeni goście wśród nich: Kurator Oświaty Michał Siek oraz przedstawiciele, dowódcy i komendanci służb i formacji mundurowych.

W poprzednich edycjach konkurencje odbywały się indywidualnie i w każdej z nich można było wyłonić najlepszego zawodnika. W tym turniej rozgrywamy zespołowo w czterech konkurencjach, to : test wiedzy, tor sprawnościowy, w którym biegnie całą drużyna, pierwsza pomoc – udzielana zespołowo i strzelanie. Pierwsze trzy z nich zorganizowano na Politechnice Opolskiej.

– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogliśmy zorganizować część konkurencji w murach Politechniki Opolskiej, która w ten sposób współtworzy z nami wydarzenie – mówi starosta.

- Zaznaczę, że w naszej ofercie studiów mamy unikalny kierunek – sport i bezpieczeństwo, który świetnie łączy służbę mundurową ze studiami, z nauką – podkreślał podczas ceremonii otwarcia turnieju prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Dla uczestników turnieju, którzy wiążą swoją przyszłość ze służbami mundurowymi takie zawody to znakomity sprawdzian wiedzy, przed podjęciem studiów.

- Myślę o Akademii Wojsk Lądowych, do samego turnieju przygotowywałem się przede wszystkim pod kątem sprawnościowym  – mówił podczas zawodów Marcel Lach z klasy mundurowej LO nr I w Opolu.

Test sprawnościowy zawodnicy również pokonywali zespołowo.

- Szczególnie trudne było pokonanie skrzyń z manekinem na noszach – mówiła po teście  Kinga Majeranowska z klasy przygotowania wojskowego z Zespołu Szkół w Tułowicach.

W teście pomocy przedmedycznej zawodnicy mieli za zadanie udzielić jej dziecku, które wcześniej się topiło, uspokoić rodzica w panice i rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechowej u dziecka.

Nasza szkoła była od początku jednym z pięciu współorganizatorów tych zawodów – mówi Dariusz Sobków, dyrektor  Zespołu Szkół, czyli popularnej Pomologii. – Coraz więcej mamy klas mundurowych. Czekamy teraz niecierpliwie, bo od tego roku inaugurujemy klasę wojskową. Jesteśmy świeżo po dniu otwartym w naszej szkole i ilość pytań kierowanych zarówno przez uczniów jak rodziców nas zaskoczyła. Takie są czasy, że klasy mundurowe cieszą się wielką popularnością. Tegoroczny nabór jeszcze przed nami i nie wiem czy uda nam się w naszych murach pomieścić wszystkich chętnych.

Ostatecznie turniej wygrała klasa strażacka z Pomologii. Drugie miejsce wywalczyła klasa policyjna z tej samej szkoły. Trzecie miejsce przypadło w udziale wojskowym z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku – to oni strzelali najcelniej.

Areną zmagań strzeleckich była strzelnica Polskiego Związku Łowieckiego.  

- Wszystkim drużynom gratulujemy - podkreśla Henryk Lakwa. Ogromne podziękowania kieruję do licznego grona naszych współorganizatorów, którzy udostępnili swoje obiekty lub wsparli przygotowanie i prowadzenie poszczególnych konkurencji oraz sędziów turnieju, a także nauczycieli z naszej Pomologii, zaangażowanych w przygotowanie zawodów.

Współorganizatorzy to: Komenda Miejska Policji w Opolu, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Opolu,  Służba Więzienna Areszt Śledczy w Opolu, Placówka Straży Granicznej w Opolu, 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej, 172. Batalion Lekkiej Piechoty w Opolu, Opolski Klub Strzelecki „Husarz”, Politechnika Opolska, Uniwersytet Opolski, Akademia Nauk Stosowanych Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu.

W turnieju udział wzięli:  Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku - klasa wojskowa, Zespół Szkół w Tułowicach, szkoła prowadzona przez Powiat Opolski - klasa wojskowa, Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie Koźlu - klasa żeglugi śródlądowej, Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Opolu - klasa wojskowa, Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie - klasa wojskowa, Zespół Szkół Budowlanych w Brzegu- klasa wojskowa, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich - klasa wojskowa, Zespół Szkół Licealno - Technicznych w Kluczborku - klasa wojskowa i prowadzony przez Powiat Opolski Zespół Szkół w Prószkowie - klasy: strażacka, policyjna i bezpieczeństwa narodowego

klasyfikacja.png