×
×

VI Wojewódzki Turniej Klas Mundurowych. Kto na podium?

W poniedziałek (17 kwietnia), w VI Drużynowym Turnieju Klas Mundurowych Województwa Opolskiego wzięło udział 44 uczniów, reprezentujących 9 szkół ponadpodstawowych i podzielonych na 11 drużyn.

 
Chcemy, by ten turniej przyczynił się do integracji środowisk związanych z edukacją i działaniami na rzecz bezpieczeństwa, w tym szkół z klasami o profilu mundurowym, przedstawicieli służb mundurowych, ośrodków akademickich, instytucji oraz wszystkich osób działających na rzecz obronności oraz odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa kraju – mówił podczas otwarcia starosta opolski  Henryk Lakwa, organizator turnieju. 
 
To już szósta edycja turnieju, ale po raz pierwszy organizowana przez Powiat Opolski i Zespół Szkół w Prószkowie. 
 
W poprzednich edycjach konkurencje odbywały się indywidualnie i w każdej z nich można było wyłonić najlepszego zawodnika. W tym turniej rozgrywamy zespołowo w czterech konkurencjach, to : test wiedzy, tor sprawnościowy, w którym biegnie całą drużyna, pierwsza pomoc – udzielana zespołowo i strzelanie. Pierwsze trzy z nich zorganizowano na Politechnice Opolskiej. 
 
– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogliśmy zorganizować część konkurencji w murach Politechniki Opolskiej, która w ten sposób współtworzy z nami wydarzenie - mòwi Henryk Lakwa.  
 
- Zaznaczę, że w naszej ofercie studiów mamy unikalny kierunek – sport i bezpieczeństwo, który świetnie łączy służbę mundurową ze studiami, z nauką – podkreślał podczas ceremonii otwarcia turnieju prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
 
– 
 
Dla uczestnikòw turnieju, ktòrzy wiążą swoją przyszłość ze służbami mundurowymi takie zawody to znakomity sprawdzian wiedzy. 
 
- Myślę o Akademii Wojsk Lądowych, do samego turnieju przygotowywałem się przede wszystkim pod kątem sprawnościowym  – mòwił Marcel Lach z klasy mundurowej LO nr I w Opolu.
 
Test sprawnościowy różnił się od ubiegłorocznego tym, że grupy pokonywały je zespołowo. 
- Szczegòlnie trudne było pokonanie skrzyń z manekinem na noszach – mówiła po teście  Kinga Majeranowska z klasy przygotowania wojskowego z Zespołu Szkół w Tułowicach.
 
W teście pomocy przedmedycznej zawodnicy mieli za zadanie udzielić jej dziecku, które wcześniej się topiło, uspokoić rodzica w panice i rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechowej u dziecka. 
 
- Część uczniów-uczestników jest zainteresowana naszą ofertą, zwłaszcza kierunkiem sport i bezpieczeństwo dedykowanemu właśnie służbom mundurowym, ale słyszymy też o zainteresowaniu wychowaniem fizycznym, fizjoterapią czy turystyką i rekreacją –mòwiła podczas turnieju dr Dorota Borzucka, kierownik Katedry Wychowania Fizycznego i Sportu WWFiF