×
×

Pomoc dla tych, którzy pomagają

margo1.jpegmargo3.jpegmargo2.jpeg
 
Powiat Opolski i Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej zawarły porozumienie, w którym samorząd deklaruje udzielenie wsparcia komendzie na remont części pomieszczeń. – Zawodowa straż potrzebuje nie tylko sprzętu, wyposażenia czy wozów bojowych, które trzeba co jakiś czas wymieniać, by spełniały obowiązujące dla tej formacji wymogi – mówi Henryk Lakwa, starosta opolski.
 
Wymieniany sprzęt trafia do Ochotniczych Straży Pożarnych, wobec których wymogi dotyczące sprzętu nie są tak wyśrubowane. Tym razem jednak nie chodzi o sprzęt, a o pomoc w staraniach o dotację na remont pomieszczeń, z których strażacy na co dzień korzystają t.j. modernizację stref czystej i brudnej, stanowiącą układ pomieszczeń zapewniający wstępne mycie, dezynfekcję, pranie odzieży i wyposażenia strażaków. W obecnym stanie sanitariaty i pomieszczenia socjalne wymagają dostosowania do nowych wymogów.
 
Remont związany jest także z uwzględnieniem profilaktyki antynowotworowej realizowanej w Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki pozyskaniu części funduszy na remont z innych źródeł będą mieli większe szanse na dofinansowanie. – A remont ze względu na stan techniczny pomieszczeń należy traktować jako pilny- dodaje starosta. – Na tyle na ile pozwala budżet staramy się wspierać tych, którzy ratują ludzkie życie i zdrowie.
 
W tej właśnie sprawie spotkali się w opolskim Starostwie: komendant miejski PSP w Opolu st. bryg. Arkadiusz Margoszczyn, główna księgowa KM PSP w Opolu st. asp. Ewa Dygdałowicz, starosta Henryk Lakwa, wicestarosta Leonarda Płoszaj i członek Zarządu Powiatu Krzysztof Wysdak. Kwota wsparcia, którą Powiat Opolski jest gotów wesprzeć strażaków to 150 tys. zł i taka właśnie kwota jest wskazana w porozumieniu.