×
×

Magnolia Powiatu Opolskiego

Ustanowienie nagrody "Magnolia Powiatu Opolskiego" ma na celu wyróżnienie podmiotów, ich działalności, twórczości, podkreślenie wybitnych osiągnięć, wyników i efektów pracy polegającej na popularyzowaniu pozytywnych wartości, działań wynikających z osobistego zaangażowania, poświęcenia, wytrwałości znacznie przekraczających etatowe, zawodowe i statutowe obowiązki. Inicjatywa ma za zadanie konsolidację różnych środowisk powiatu opolskiego a także nobilitację osób, instytucji, które wyróżniły się aktywnością społeczną, zawodową, przedsiębiorczością - pracą na rzecz powiatu opolskiego.

Nagrodą dla laureatów jest statuetka – „Nagroda Starosty Opolskiego – „Magnolia Powiatu Opolskiego 20….” i dyplom okolicznościowy.
Zdecydowano o wyborze kwiatu magnolii, ponieważ były to jedne z pierwszych roślin kwiatowych na Ziemi, pochodzą aż sprzed epoki lodowcowej Są więc symbolem wytrwałości, odporności i siły. Ponadto odznaczają się wyjątkową urodą, wzbudzają zachwyt, uznawane są za wcielenie czystego, szlachetnego piękna, a przecież osoby, które działają pro publico bono takie właśnie są. Białe kwiaty są alegorią doskonałości, różowe symbolizują radość i determinację. Wszystkie są zaletami osób działających dla dobra innych. Zielone i fioletowe są związane z życzeniami zdrowia i szczęścia. [1]. Magnolie nazywane są arystokracją pośród roślin[2], ponieważ są niezwykle piękne i szlachetne.
Nazywając tak nagrodę za zasługi dla powiatu opolskiego promujemy i wskazujemy osoby, które wyróżniają się pozytywnie i zwracają uwagę swoją szlachetnością. Ponadto promujemy rośliny, które można odnaleźć w prószkowskim arboretum: trzy odmiany - magnolia pośrednia, magnolia gwiaździsta oraz magnolia drzewiasta, która jest jedną z największych w Europie.[3]


[1] http://www.buzzle.com/articles/magnolia-flower-meaning.html
[2] 2001Włodzimierza Seneta – Dendrologia 1976
[3] Mierzejewski Z., Park arboretum w Prószkowie, Opole 2001