×
×

Most pomocy dla przyjaciół z Kałusza

Po raz pierwszy od napaści Rosji na Ukrainę pojechałem do partnerskiego powiatu Kałuskiego, żeby osobiście spotkać się z naszymi przyjaciółmi - tamtejszymi samorządowcami, mieszkańcami, zawieźć samochód strażacki przekazany przez nasz partnerski powiat  Saafeld - Rudolstadt oraz sprzęt medyczny kupiony przez nasz powiat - mówi Henryk Lakwa, starosta opolski. - Na miejscu miałem okazję na własne oczy przekonać się jak wygląda życie w cieniu wojny.

- Ponieważ nie toczą się tam walki, ludzie starają się żyć w miarę normalnie, mieszkańcy i samorządowcy koncentrują się bardzo mocno na organizowaniu i koordynowaniu pomocy dla mieszkańców terenów objętych działaniami wojennymi i żołnierzy walczących na froncie - stwierdza starosta. - Wielu z nich to mężczyźni z powiatu kałuskiego. Nie tylko sprzęt, ale i samo spotkanie, rozmowy z nami okazało się ważne i wspierające dla naszych przyjaciół z powiatu kałuskiego.

Dla samorządowców z tamtejszych gmin ważna była perspektywa nawiązania bezpośredniej współpracy partnerskiej z gminami powiatu opolskiego i nie chodzi tu tylko o pomoc humanitarną. - Mając to na uwadze zaprosiłem burmistrza Prószkowa Krzysztofa Cebulę  i wójta Turawy Dominika Pikosa do udziału w delegacji do Kałusza. Po spotkaniach w kałuskich gminach są już wstępne deklaracje współpracy z naszymi gminami. Cieszę się, że mam w tym swój udział.

Również starosta podpisał umowę o kontynuacji współpracy partnerskiej z powiatem kałuskim, co było formalnością związaną z reformą administracyjną na Ukrainie.

Samochód strażacki dla straży pożarnej w powiecie kałuskim udało się zorganizować i dostarczyć w ramach działającego od początku wojny mostu pomocy dla Ukrainy. Starosta opolski był koordynatorem całego przedsięwzięcia. Powiat Opolski pozyskał wóz od strażaków z partnerskiego powiatu Saalfeld-Rudolstadt, również dzięki zaangażowaniu starosty Marko Wolframa. - Jestem mu za to bardzo wdzięczny. - Ten sprzęt ogromnie się na miejscu przyda, tym bardziej, że strażacy z Kałusza, gdy taka jest potrzeba, przekazują własny sprzęt, w tym wozy bojowe, na tereny objęte wojną - mówi Henryk Lakwa.
 
Powiat Opolski kupił również (za środki z uruchomionej przez samorząd zbiórki na pomoc dla Ukrainy) - defibrylator transportowy i aparat EKG dla szpitala w Kałuszu. Tamtejsi medycy bardzo o ten sprzęt prosili, by móc ratować życie i zdrowie swoich mieszkańców. - Oni podobnie jak strażacy pomagają jak mogą szpitalom znajdującym się  na linii frontu. Nie jest to sprzęt kosztowny, a był pilnie potrzebny i lekarze z Kałusza już go wykorzystują - dodaje starosta. 
 
- Dziękuję włodarzom gmin Turawa i Prószków - Dominikowi Pikosowi i Krzysztofowi Cebuli za udział w delegacji do Kałusza. Szczególne słowa podziękowania kieruję do naszych strażaków - Mariusza Szeląga,  Komendanta Gminnego OSP w Łubnianach i Jana Czecha Komendanta Gminnego OSP w Tarnowie Opolskim.
kal1.jpegkal2.jpegkal3.jpegkal4.jpegkal5.jpeg