×
×

Na czym polega zachowanie poprawności topologicznej obiektów?

Poprawność topologiczna obiektów określa ich prawidłowe położenie względem siebie. 
Obszary znajdujące się na tym samym poziomie (np. poziom gruntu) nie mogą na siebie „nachodzić”, np. trawnik na chodnik. Obiekty przylegające do siebie muszą przylegać dokładnie (powielone załamania linii granicznej obszaru na przestrzeni styku). Podobnie dokładnie „po sobie” powinny być narysowane obiekty jezdnia, chodnik oraz krawężnik w sytuacji, gdy krawężnik oddziela jezdnię od chodnika.

Relacje topologicznie nie mogą zawierać: 
- zdublowanych wierzchołków linii, 
- zapętleń linii, 
- uskoków linii, 
- niedociągnięć połączeń dwóch linii lub powierzchni, 
- przeciągnięć połączeń dwóch linii lub powierzchni, 
- bliskiego sąsiedztwa wierzchołków, 
- brakujących segmentów obiektów liniowych i powierzchniowych
nie wynikających z materiałów źródłowych.

Jeżeli pozyskano informację o obiekcie łączącym istniejące obiekty w bazie powiatowej  lub o obiekcie stanowiącym kontynuację istniejącego obiektu i posiadającym taki sam zestaw atrybutów, należy zmodyfikować przebieg istniejących obiektów uwzględniając geometrię nowego obiektu.

W przypadku zależności topologicznej obiektów należących do różnych grup dokładnościowych lub należących do tej samej grupy dokładnościowej jako nadrzędny przyjmuje się przebieg obiektu, którego położenie określone zostało z wyższą dokładnością. O potrzebie wykonania tej czynności decyduje wykonawca podczas opracowywania wyników pomiarów pozyskanych do roboczej bazy danych.
 


 

button_poprzedni-temat.png button_nastepny-temat.png
 
button_powrot-do-pytan.png