×
×

Karpik 2013

Celem Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik jest ukazanie tradycji, cech i przywar narodowych w krzywym zwierciadle – za pomocą unikatowego wyrazu artystycznego jakim jest rysunek satyryczny. Tematem przewodnim i inspiracją dla rysowników z całego świata są: ryby (szczególnie karp), wędkarze, połowy widziane przez pryzmat różnych narodowości, kultur oraz technik artystycznych. Konkurs „Karpik” ma międzynarodowy charakter – wpływają nań prace z kilkudziesięciu krajów, a jego nazwa nawiązuje do licznych stawów hodowlanych, z których od XVI w. słynie Niemodlin.
Znaczenie projektu jest istotne dla integracji środowisk twórczych i przybliżenia spojrzenia różnych nacji na tradycje regionów Europy. Konkurs pozwala artystom na wymianę doświadczeń, osiągnięć oraz promuje ich twórczości.
W Ośrodku Kultury w Niemodlinie odbyło się 8 edycji Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik”. Podczas pierwszej edycji (w 2003 roku) w konkursie wzięło udział 54 rysowników, a do sekretariatu konkursu wpłynęły 104 prace. W ciągu sześciu lat udział rysowników wzrósł kilkakrotnie, a prace napływają nawet z tak odległych jak Birma, Iran, Nigeria, Indie. Konkurs stale wzbogaca się o nowe spojrzenie artystów z różnych, często egzotycznych państw na polskie tradycje narodowe, gdzie ryba, a szczególnie karp kojarzą się głównie ze świętami.

 

GRAND PRIX KARPIKA 2013 - Zbigniew Woźniak, Polska

Nagrody główne: Krzysztof Grzondziel, Polska, Tomasz Rzeszutek, Polska

Nagrody Agencji Rynku Rolnego Oddziału Terenowego w Opolu:
Tomasz Wołoszyn, Niemcy, Jacek Lanckoroński, PolskaHenryk Cebula, Polska
Wyróżnienie: Zbigniew Woźniak, Polska

Nagroda ufundowana przez Stowarzyszenie Ruchu Rozwoju Regionu z Nysy
Wiesław Zięba, Polska

Nagroda Firmy Hassan z Nysy
Magdalena Wosik, Polska

Nagroda Burmistrza Niemodlina
Wiesław Lipecki, Polska

Wyróżnienie Honorowe Burmistrza Niemodlina
Sławomir Lizoń, Polska

Wyróżnienie Firmy Ornament z Nysy
Piotr Opałka, Polska

Wyróżnienia honorowe – dyplomy:
Alberto Jerez, USA
Luc Descheemaeker, Belgia
Mihai Ignat, Rumunia
Vladimir Kazanevsky, Ukraina
Tsocho Peer, Bułgaria
Sergei Semendyaew, Ukraina

 

źródło: http://www.okniemodlin.org