WAŻNA INFORMACJA: Pilne! Od dnia 16 marca 2020 r. do odwołania Starostwo Powiatowe w Opolu będzie NIECZYNNE dla interesantów Zasady pracy Starostwa i jednostek podległych od 16.03.2020 r.***KORONAWIRUS - ZBIORCZA INFORMACJA, AKTUALIZOWANA***Koronawirus - ważne telefony***Dotacje na wymianę kotłów c.o. 2020***Nowy Regulamin przyznawania Patronatu Starosty Opolskiego od dn. 01.03.2020 r. - Patronaty Starosty Opolskiego***Komunikat w związku z wystąpieniem u ptactwa na terenie kraju ognisk grypy ptaków A/H5N8/***Rzecznik Konsumentów

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Pod przewodnictwem Henryka Lakwy starosty opolskiego 29 października 2013 spotkali się członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Posiedzenie połączono z ćwiczeniami aplikacyjnymi na wypadek wystąpienia zagrożenia na terenie zakładu o zwiększonym ryzyku poważnej awarii przemysłowej w kompleksie leśnym - pod kryptonimem "Zapalnik". Część teoretyczna, w której wzięli udział członkowie PZZK, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Miejskiej Policji w Opolu, ratownictwa medycznego, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ochodzach i pracownicy firmy MAXAM, odbyła się na terenie jednostki pożarnej w Ochodzach. W tej części, zgodnie z tematyką ćwiczeń, przedstawiono zebranym zagrożenia wynikające z działania na terenie powiatu zakładu o zwiększonym ryzyku, w tym przypadku eksplozji dużej ilości materiałów wybuchowych zgromadzonych w magazynach. Dalej, poszczególne służby omówiły procedury działań w takiej sytuacji, a wójt Komprachcic Paweł Smolarek przedstawił plan ewakuacji ludności. W drugiej części strażacy z Komendy Miejskiej PSP, praktycznie już, doskonalili taktyki działań gaśniczych podczas obrony zakładu. Ćwiczyli między innymi wykorzystywanie sprzętu, technik i zasad taktycznych, różne warianty akcji ratowniczych, organizację łączności na miejscu akcji gaśniczej, zasady dokumentowania sytuacji operacyjnej i wiele innych technik niezbędnych przy wykonywaniu tak skomplikowanego działania ratowniczego.