×
×

Wspólny projekt aktorów i dzieci

Bardzo dobre efekty przynosi współpraca Domu Dziecka w Chmielowicach z Teatrem Lalki i Aktora w Opolu. Dowodem są niezwykłe warsztaty i znakomicie zrealizowany film "Wolne Ptaki". 

Projekt pn. „Bajkowe Mole” to warsztaty teatru cieni inspirowane bajkami Ignacego Krasickiego prowadzone w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Natomiast film jest nie tylko relacją z warsztatów. Pozwala bliżej poznać młodszych i starszych mieszkańców Domu Dziecka w Chmielowicach, przede wszystkim ich pasje i marzenia. Warto go obejrzeć. Film jest dostępny na kanale Domu Dziecka w Chmielowicach na YouTube: https://youtu.be/VIFqY80XVdU. Podczas  warsztatów, które prowadziła Agnieszka Zyskowską-Biskup, aktorka Teatru Lalki i Aktora w Opolu, dzieci miały okazję nie tylko poznać teatr cieni i bajki Krasickiego. Szalenie ciekawym doświadczeniem było to, że samodzielnie wykonywały lalkę, figury cieniowe, uczyły się prezentować lalki w teatrze cieni, oglądały etiudy inspirowane bajkami Ignacego Krasickiego, bliżej poznały bajkę jako gatunek literacki.  - Co więcej, nasi wychowankowie uczyli się sztuki aktorskiej niezbędnej do prezentacji figur cieniowych świetnie się przy tym bawiąc – mówi Ingryda Gaida, dyrektor Domu Dziecka w Chmielowicach. - Dzieci miały okazję wcielić się w różne postaci i poczuć atmosferę teatru. Była to bezsprzecznie przepiękna przygoda.   

Przypomnijmy, że ostatni projekt to jedno z wielu działań w ramach trwającej od lat współpracy Domu Dziecka w Chmielowicach z opolskim Teatrem Lalki i Aktora, korzystnej i inspirującej dla obu stron.