×
×

Te spotkania łączą, uczą i wspierają

Za nami festyn  z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego organizowany jak co roku przez  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu. Tym razem połączono go z Dniem Dziecka i zorganizowano w Domu Dziecka w Turawie we współpracy z jego dyrekcją i wychowawcami. W pikniku wzięli udział wychowankowie rodzin zastępczych, z którymi na co dzień współpracuje PCPR, razem z opiekunami i wychowankowie domów dziecka prowadzonych przez  Powiat Opolski.

Ten piknik to z jednej strony spotkanie integracyjne, z drugiej strony rodziny zastępcze mają okazję wymienić się doświadczeniami, spędzić wspólnie więcej czasu, udzielić sobie rad, wskazówek. Mogą się od siebie nawzajem uczyć, jak radzić sobie lepiej z wychowaniem dzieci powierzonych ich pieczy. Chodzi również o wsparcie dzieci i młodzieży przebywających w tzw. pieczy zastępczej.

To doroczne spotkanie ma jeszcze jeden ważny cel: promocję rodzicielstwa zastępczego, ponieważ ciągle jeszcze rodzin zastępczych jest za mało w stosunku do potrzeb. oraz wsparcie dzieci i młodzieży przebywających w pieczy zastępczej.

Wspierając intencje organizatorów starosta Henryk Lakwa i Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła objęli festyn w Domu Dziecka        w Turawie patronatem honorowym, a Rafał Bartek, przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego i Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego wzięli w nim udział.

Wiele dzieci nadal czeka na możliwość wychowania w szczęśliwym domu pełnym miłości, gwarantującym bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój, dlatego też koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej chętnie odpowiadali na pytania z zakresu procedury kwalifikacyjnej kandydatów na rodzinę zastępczą.

- Rodzicielstwo zastępcze to jedna z najpiękniejszych misji jaka może podjąć każdy człowiek, a piknik miał na celu zintegrowanie rodzin               z Powiatu Opolskiego – podkreśla Iwona Reinhardt, dyrektor PCPR.

Organizatorzy przygotowali (również przy wsparciu sponsorów)  sporo atrakcji, m.in. występ muzyczny, pokaz motocykli, animacje dla dzieci, dmuchańce, występy Cudaków, loteria fantowa dla dzieci i młodzieży.

fot. Dominika Komar