×
×

Pomagając matkom, pomagają dzieciom!

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Ozimku, prowadzona przez Powiat Opolski, prowadzi sesje i warsztaty dla kobiet w ciąży i matek, które przebywają w ośrodku monarowskim w Zbicku. Dzięki tym zajęciom mogą lepiej radzić sobie z obowiązkami rodzicielskimi. Tego rodzaju wsparcie może też wpływać pozytywnie na sam proces leczenia.

Uruchomienie przez poradnię w Ozimku warsztatów dla mam z ośrodka to pomysł dwóch psycholożek: Anny Michalskiej i Celiny Glonek wynikający z pracy z dziećmi, które w czasie pobytu w Zbicku ze swoimi mamami, uczą się w szkołach, z którymi współpracuje poradnia. Są tam bowiem kierowane gdy potrzebne jest wsparcie lub na badania.  

- Nasza propozycja dla mam z ośrodka pomoże nie tylko im, ale tym samym ich dzieciom – mówi Dorota Paszko, dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ozimku. – Już po rozpoczęciu zajęć okazało się, że to był bardzo trafiony pomysł, mówią o tym same uczestniczki,  które chętnie biorą udział w zajęciach.

Sesje i warsztaty odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu.

Bywa, że do udziału w zajęciach kieruje sąd. Natomiast ich cel jest jeden: by wychodząc z uzależnienia te kobiety odzyskiwały lub budowały od podstaw kompetencje wychowawcze, których deficyt lub nawet brak, psycholożki zauważały mając wcześniej kontakt z nimi i ich dziećmi.

- Ponieważ zajęcia okazały się niezwykle potrzebne, o czym mówią same mamy, ta forma wsparcia będzie kontynuowana – zapowiada Dorota Paszek.

To nowa forma wsparcia proponowana przez naszą poradnię – mówi starosta Henryk Lakwa. – I jak widać wpisuje się w wyraźne zapotrzebowanie. Wierzę, że to co robi nasza poradnia w tym względzie bardzo pomoże tym kobietom stać się dobrymi matkami i może mieć pozytywny wpływ na proces leczenia.

Dla przypomnienia: Prowadzenie poradni poradni psychologiczno – pedagogicznych jest jednym z zadań należących do powiatów i tym samym jest finansowane z budżetu powiatu.

png_20220609_113002_0000.png

Zdjęcie poglądowe: Canva