×
×

Pomologia: pierwsze Centrum Mediacji i Edukacji w regionie już działa!

Pierwsze w województwie Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej utworzono w prowadzonej przez Powiat Opolski prószkowskiej Pomologii. Otwarcie centrum połączono z konferencją z udziałem jego twórców, mediatorów, prawników i uczniów. Jednym z autorów tego projektu jest Dariusz Rogowicz, nauczyciel i mediator.

Centrum ma rozwijać kompetencje miękkie, ogromnie przydatne zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Będą tam prowadzone konsultacje, cykliczne zajęcia, czy warsztaty, z których będą korzystać uczniowie, ale także nauczyciele i rodzice. Działający w ramach centrum zawodowi mediatorzy, z doświadczeniem w pracy z młodzieżą, będą uczyć jak zapobiegać konfliktom, a przede wszystkim jak je rozwiązywać konflikty bez agresji słownej czy jakiejkolwiek innej. Uczniowie Pomologii za sprawą Dariusza Rogowicza od kilku lat stosują mediacje rówieśnicze. Dwa lata temu przygotowali promujący je film.

To czego młodzi ludzie dowiedzą się i doświadczą w ramach centrum, jeśli chodzi o mediacje rówieśnicze i szeroko pojęte kompetencje miękkie,  z całą pewnością przyda im się w życiu prywatnym i zawodowym, w relacjach z innymi - kolegami, rodziną, nauczycielami, a potem - współpracownikami czy szefami.

Drugą misją centrum jest edukacja prawna młodych ludzi. Sami prawnicy zauważają u młodzieży deficyty wiedzy w tym zakresie. Poruszanie się w gąszczu przepisów, trudności ze zrozumieniem specyficznego języka prawniczego, może skutkować zawieraniem niekorzystnych transakcji  i umów. Centrum ma w tym względzie ważną rolę do spełnienia. Skorzystają również uczniowie klas mundurowych, którym praktyczna wiedza prawnicza może się przydać do wykonywania przez nich zawodu. - Chcemy wpoić im zasadę, że nieznajomość prawa nie zwalnia nas od odpowiedzialności – tłumaczy Dariusz Rogowicz.

Skąd pomysł utworzenia centrum? Jako praktyk mediacji, w tym mediacji rówieśniczych, Dariusz Rogowicz był prelegentem w podobnym centrum w Bydgoszczy. Zainspirowany tym co tam zobaczył, pomyślał, że takie miejsce powinno powstać w Pomologii, która ma pewne doświadczenia i własne zasoby w obszarze mediacji rówieśniczych. Podzielił się tym pomysłem z dyrekcją Zespołu Szkół w Prószkowie. Decyzja o utworzeniu centrum zapadła błyskawicznie.

"Myślę, że będzie to nie tylko pierwsze, ale i najlepsze w województwie, dzięki ludziom, którzy będą w nim uczestniczyć. Młodzi ludzie będą mogli zwracać się do centrum zarówno w sprawach zwykłych, koleżeńskich jak i poważnych. Trzeba pamiętać, że nasza młodzież jest bez przerwy razem, przechodzi ze szkoły do internatu. Tu nie ma czasu na rozładowanie konfliktów w domu. Stąd więcej problemów" - mówił  Dariusz Rogowicz w rozmowie z mediami, które żywo zainteresowały się tematem. 

Uczestniczka konferencji, mediatorka z wieloletnim stażem dr Ewa Kosowska -Korniak, która ma również bogate doświadczenie jako edukatorka prawna młodzieży i autorka m.in. pionierskiego projektu "Prawo na rolkach" podkreślała, że powstanie centrum w Prószkowie jest momentem przełomowym, bo jest to miejsce, w którym wszystkie instytucje zajmujące się na co dzień wychowywaniem,  stosowaniem i egzekwowaniem prawa, ale też pomaganiem ludziom w sytuacjach konfliktowych czyli Okręgowa Izba Radców Prawnych, Prokuratura Okręgowa, uczelnie wyższe, policja, straż miejska i stowarzyszenia mediacyjne wspólnie postanowiły edukować młodzież. Dr Kosowska - Korniak będzie współpracować z centrum, jako jeden z partnerów tego projektu. W gronie partnerów jest również Powiat Opolski, któremu podlega Pomologia, stąd udział Stanisławy Brzozowskiej - naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Starostwie w konferencji otwierającej centrum. 

Bedą tam prowadzone cykliczne zajęcia, spotkania, warsztaty, które pomogą i nauczą młodych ludzi świadomego rozwiązywaniu konfliktów, sprawnej, skutecznej komunikacji, aktywnego słuchania, znajdowania wspólnego rozwiązania.

Więcej zdjęć z otwarcia znajdują się na stronie Pomologii Prószków.

mediacje1.jpegmediacje9.jpegmediacje8.jpegmediacje5.jpegmediacje4.jpegmediacje3.jpegmediacje00.jpeg