×
×

Sprzęt medyczny trafił na Ukrainę

- Wspólnie z trzema opolskimi szpitalami udało nam się zorganizować pomoc dla placówek medycznych na Ukrainie. Odebrali go nasi przyjaciele z partnerskiego powiatu kałuskiego, by rozdysponować do placówek medycznych - mówi starosta Henryk Lakwa.
 
- Od początku wojny na Ukrainie, jeśli chodzi o pomoc humanitarną, ściśle współpracujemy z powiatem kałuskim - zaznacza. - Znajduje się tam punkt przerzutowy pomocy humanitarnej na tereny, gdzie toczą się walki. Konsultujemy z nimi, co jest w danym momencie najbardziej potrzebne.
 
Ostatni transport to przede wszystkim sprzęt medyczny. Starosta opolski nawiązał współpracę z dyrektorami: Szpitala MSW – Jackiem Bartoszem, Szpitala Wojewódzkiego - Renatą Ruman - Dzido i Szpitala św. Rocha (EMC) w Ozimku - Jolantą Ryndak. Dzięki ich niesamowitemu zaangażowaniu w ciągu zaledwie 4 dni udało się zorganizować transport sprzętu, którym placówki te mogły się podzielić, a który tam na Ukrainie stanowi ogromne wsparcie.
 
- Były to przede wszystkim stoły operacyjne, stół ginekologiczny, lampa operacyjna, łóżko do oddziału intensywnej terapii z urządzeniami do monitorowania stanu pacjenta, urządzenie do podawania narkozy i inne drobniejsze urządzania - wymienia Henryk Lakwa. - Dzięki pomocy właściciela firmy „Kano” Konrada Wrzeciono i Pani Bernardzie Sobczyk z Opola uzupełniliśmy transport o najpotrzebniejsze rzeczy codziennego użytku i transport był gotów do odbioru przez naszych przyjaciół z powiatu kałuskiego.
 
Przyjechał z nimi starosta Michaił Lavriv i dyrektorzy tamtejszych szpitali, którzy mówili, że ich placówki zaczynają odczuwać braki, bo sami dzielą się sprzętem medycznym z ośrodkami na linii frontu, a oprócz tego leczą też uciekających z terenów, gdzie toczą się walki. Dlatego każda pomoc jest na wagę złota.
 
Wzruszającą niespodzianką były przygotowane przez nich koszulki z napisem symbolizującym naszą współpracę. - Ogromnie dziękuję wszystkim dyrektorom szpitali i wszystkim, którzy pomogli zorganizować ten transport. I nadal ogromnie podziwiam wszystkich, którzy na terenie naszego powiatu w jakikolwiek sposób pomagają Ukrainie - podkreśla Henryk Lakwa.
 
pomocmed1.jpegpomocmed2.jpegpomocmed3.jpegpomocmed4.jpeg
 
 
 
 
 
</p>
        </div>
        <div class=