WAŻNA INFORMACJA: PILNE! Zasady obsługi klientów od 23.11.2020 r. Zarządzenie Starosty Opolskiego w sprawie organizacji pracy Starostwa Powiatowego w Opolu***Nieodpłatna Pomoc Prawna w trybie zdalnym***Darmowe porady prawne-zapisy tel 775415169***Koronawirus - ważne telefony***Rzecznik Konsumentów

Powiat opolski podpisał układ o współpracy z partnerem ukraińskim

Powiat opolski podpisał, a właściwie rozszerzył układ o współpracy z partnerem ukraińskim.

17 września 2013 w ukraińskiej Dolinie Henryk Lakwa starosta opolski i Siergiej Plotnikow starosta doliński z ramienia rządu podpisali akt o przyjaźni i współpracy.  Było to dopełnianie  umowy podpisanej w roku 2006.
Poprzednią podpisano z przedstawicielami administracji samorządowej, a tę z decydentami administracji rządowej.  Podwójna umowa wynika z innego podziału kompetencji po stronie ukraińskiej. W Polsce zadania samorządowe i rządowe wykonuje jeden starosta, a na Ukrainie dwóch  - osobno z zakresu administracji rządowej i samorządowej. Główne kierunki działania pozostaną bez zmian. Dalej będziemy  wspomagać dzieci z ośrodka dla niedowidzących w Wygodzie, organizować letni wypoczynek oraz kontynuować  wymianę sportową, kulturalną i współpracę w dziedzinie oświaty.

Członkowie delegacji – radni, przedstawiciele samorządu gminnego oraz Starostwa Powiatowego podarowali dzieciom z Centrum rehabilitacyjnego w Wygodzie rowery rehabilitacyjne, zabawki i podręczniki do nauki języka polskiego ofiarowane przez wydawnictwo Nowa Era. Wychowankowie odwdzięczyli się nie tylko występami wokalnymi i muzycznymi ale również zabawami i konkursami, które przeniosły nas w świat dzieciństwa. Wzięliśmy również udział w lekcji języka ukraińskiego i obejrzeliśmy pracownie do nauki języka polskiego, matematyki, muzyki i masażu.