WAŻNA INFORMACJA: Pilne! Od dnia 16 marca 2020 r. do odwołania Starostwo Powiatowe w Opolu będzie NIECZYNNE dla interesantów Zasady pracy Starostwa i jednostek podległych od 16.03.2020 r.***KORONAWIRUS - ZBIORCZA INFORMACJA, AKTUALIZOWANA***Koronawirus - ważne telefony***Dotacje na wymianę kotłów c.o. 2020***Nowy Regulamin przyznawania Patronatu Starosty Opolskiego od dn. 01.03.2020 r. - Patronaty Starosty Opolskiego***Komunikat w związku z wystąpieniem u ptactwa na terenie kraju ognisk grypy ptaków A/H5N8/***Rzecznik Konsumentów

Powiat opolski podpisał układ o współpracy z partnerem ukraińskim

Powiat opolski podpisał, a właściwie rozszerzył układ o współpracy z partnerem ukraińskim.

17 września 2013 w ukraińskiej Dolinie Henryk Lakwa starosta opolski i Siergiej Plotnikow starosta doliński z ramienia rządu podpisali akt o przyjaźni i współpracy.  Było to dopełnianie  umowy podpisanej w roku 2006.
Poprzednią podpisano z przedstawicielami administracji samorządowej, a tę z decydentami administracji rządowej.  Podwójna umowa wynika z innego podziału kompetencji po stronie ukraińskiej. W Polsce zadania samorządowe i rządowe wykonuje jeden starosta, a na Ukrainie dwóch  - osobno z zakresu administracji rządowej i samorządowej. Główne kierunki działania pozostaną bez zmian. Dalej będziemy  wspomagać dzieci z ośrodka dla niedowidzących w Wygodzie, organizować letni wypoczynek oraz kontynuować  wymianę sportową, kulturalną i współpracę w dziedzinie oświaty.

Członkowie delegacji – radni, przedstawiciele samorządu gminnego oraz Starostwa Powiatowego podarowali dzieciom z Centrum rehabilitacyjnego w Wygodzie rowery rehabilitacyjne, zabawki i podręczniki do nauki języka polskiego ofiarowane przez wydawnictwo Nowa Era. Wychowankowie odwdzięczyli się nie tylko występami wokalnymi i muzycznymi ale również zabawami i konkursami, które przeniosły nas w świat dzieciństwa. Wzięliśmy również udział w lekcji języka ukraińskiego i obejrzeliśmy pracownie do nauki języka polskiego, matematyki, muzyki i masażu.