×
×

Nie taka zwykła strzelnica

Strzelnica wirtualna w prószkowskiej Pomologii sfinansowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Powiat Opolski została dzisiaj oficjalnie otwarta. Po uczniach, swoją celność mieli też okazję sprawdzić zaproszeni na otwarcie przedstawiciele służb mundurowych.

Jak działa  strzelnica, oprogramowanie i sprzęt, jakie daje ona możliwości, zaprezentował Dariusz Rogowicz, nauczyciel przedmiotów kierunkowych w klasach mundurowych w Zespole Szkół w Prószkowie.

Wirtualna strzelnica umożliwia trenowanie umiejętności strzeleckich w różnych, także utrudnionych warunkach. Można „zaprogramować” efekty specjalne: wybuchy, prowadzenie ognia do ruchomych tarcz, deszcz, silny wiatr, mgłę, śnieg i inne, zimno i wysokie temperatury. Wygląda na to, że uczniowie są pod wrażeniem możliwości jakie daje strzelnica.  Warto dodać, że w strzelaniu płeć, niesłusznie nazywana słabszą, radzi sobie bardzo dobrze. Co do wyposażenia – repliki broni są łudząco podobne do oryginału.

Koszt strzelnicy, od przygotowania miejsca, przez zakup wyposażenia i oprogramowanie wynosi 168 000 zł. w tym kwota dofinansowania Ministerstwa Obrony Narodowej wynosi prawie 135 000 zł.

Wirtualna strzelnica będzie służyć uczniom klas mundurowych z Pomologii i Zespołu Szkół w Tułowicach i stowarzyszeniom, które prowadzą działalność na rzecz obronności państwa.