×
×

O pewnej rewolucji i nie tylko - wywiad z Henrykiem Lakwą

Z Henrykiem Lakwą, starostą opolskim, rozmawia Krzysztof Świerc z gazety Wochenblatt (fragmenty wywiadu, który ukazał się na portalu wochenblatt.pl 19.10.2021 r.)

Rewolucja na czasie

Za nami 3/4 bieżącego roku – trudnego m.in. z powodu pandemii koronawirusa. Pomimo tego starostwu opolskiemu udało się zrealizować wiele ważnych dla mieszkańców powiatu przedsięwzięć. Proszę wymienić te pana zdaniem najistotniejsze.

(...) Najistotniejsze dla nas wszystkich są oczywiście drogi. Oprócz sporej liczby remontów cząstkowych, w ramach których remontuje się krótsze odcinki w wielu miejscach na terenie powiatu, duże inwestycje drogowe prowadziliśmy i prowadzimy m.in. w Goszczowicach, w gminie Tułowice, w Zimnicach Małych w gminie Prószków, oraz w gminie Łubniany czy Turawa. Przypomnę, że jesteśmy liderem projektu budowy ścieżek pieszo - rowerowych w gminach naszego powiatu i Lewinie Brzeski.

Natomiast z przedsięwzięć niedrogowych zawsze cieszy mnie, kiedy realizowane są zadania, które nie wynikają wprost z ustawy o samorządzie powiatowym. Co należy rozumieć, że nie musimy, ale chcemy je wykonać i takie zadania też udało nam się w tym roku zrealizować. Mowa o dotacjach do wymiany pieców, na co przeznaczyliśmy 120 tys. zł, wiemy też, że w następnym roku wystartuje już VI edycja tego programu. Oznacza to, że kolejne piece będą wymienione. To bardzo, bardzo budujące, bo zależy nam, aby nasze środowisko było czyste.
 

Nie tylko troska o drogi i środowisko należy do priorytetów starostwa opolskiego, ale również dbałość o zabytki, które są dziedzictwem tego regionu.

To prawda i dlatego co roku na ten cel wykładamy od 100 do 150 tys. zł. W tym roku stać nas było, by przeznaczyć 100 tys. zł na trzy jednostki sakralne. Mowa o parafiach w Zimnicach Wielkich, Bierdzanach oraz w Prószkowie.

Ale rok 2021 zapamiętamy w powiecie jako rewolucyjny, jeśli chodzi o usługi geodezyjne i kartograficzne. Zakończyliśmy bowiem chyba największy projekt realizowany przez powiat opolski, pod nazwą „E-usługi cyfrowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych województwa opolskiego”. Dodam, że byliśmy liderem tego projektu na teren całego województwa, w którym udział wzięli marszałek regionu, prezydent miasta Opola i wszyscy starostowie, a skorzystają na tym mieszkańcy całego województwa.

Jaki był koszt tego przedsięwzięcia?

Cały projekt to wartość 8,1 mln zł, a dofinasowanie to 6,3 mln zł, czyli prawie 80%, pozostałe 20% to udział własny, ale warto było. Zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa, kiedy ludzie nie bardzo chcieli i chcą wychodzić do urzędu. Efekt bowiem jest taki, że teraz jeśli chodzi o usługi geodezyjne, wszystko mogą załatwić, pozostając w domu! Dotyczy to mieszkańców, inwestorów, projektantów, komorników, a także instytucji i samorządów. Jest to portal usług wspólnych, gdzie wchodząc, musimy się zalogować. Zalogowanie może nastąpić z pomocą profilu zaufanego, do którego założenia zachęcam wszystkich, bo jest to bardzo potrzebne i przydatne w załatwianiu różnych spraw.

Gdzie można załatwić profil zaufany?

Np. w Starostwie Powiatowym w Opolu na ulicy 1 Maja 29, gdzie zapraszam wszystkich, którzy go jeszcze nie mają. Zapewniam, że wchodząc na portal usług wspólnych geodezyjnych, wszystko załatwimy. Od wypisu z rejestru gruntu do map dla celów projektowych. Mówiąc wprost – jeżeli wejdziemy na stronę cuw.mapy.opolskie.pl, otrzymamy pełną gamę tego, co można stamtąd uzyskać. To jest prawdziwa rewolucja, coś, czego do tej pory nie było. Ludzie bardzo chętnie z tej możliwości korzystają, bo nie muszą wychodzić z domów i wchodzić do urzędu.

Kto jest prekursorem projektu „E-usługi cyfrowych zasobów geodezyjnych i kartograficznych województwa opolskiego”?

Pomysł zrodził się w mojej głowie, po jakimś ogólnopolskim spotkaniu na temat cyfryzacji w geodezji i konieczności zmian w dostępie do danych, które to zmiany dopiero raczkowały. Następnie zorganizowałem spotkanie z geodetą powiatowym, na które zaprosiłem marszałka województwa opolskiego, któremu ten pomysł przypadł do gustu. Powiedział, że jest to trafna idea, ale warto zrealizować ją dla wszystkich powiatów w województwie. (...) Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że dane geodezyjne itp. to ogrom materiału, że utworzenie portalu dla wszystkich mieszkańców województwa i grup zawodowych korzystających z tych danych oraz koordynacja działań ze wszystkimi powiatami, urzędem marszałkowskim i miastem Opole to ogrom pracy. Podjęliśmy się tego wyzwania, jako i w ciągu dwóch lat udało się je w całości sfinalizować, co nastąpiło we wrześniu tego roku. Od tego momentu portal, o którym mówię, działa i spełnia swoją rolę. Mieszkańcy naszego województwa mogą załatwić sprawy geodezyjne bez wychodzenia z domu, od złożenia wniosku, pobranie potrzebnych danych, po uiszczenie opłaty (...).

(...) Starostwo opolskie pozostaje czujne w kwestii pandemii koronawirusa...

Natychmiast reagujemy, kiedy tylko potrzebne są środki czy sprzęt. Nie mówię tylko o szpitalach, ale też o doposażeniu w najbardziej niezbędny sprzęt naszych szkół, domów pomocy społecznej, domów dziecka. Pandemia już trochę trwa, przyzwyczailiśmy się do funkcjonowania w innych warunkach i w stałej gotowości.

henryk.jpeg