×
×

Rozpoczynamy budowę kładki w Turawie

- W tym roku startujemy z dużą i bardzo potrzebną inwestycją w gminie Turawa, a ściślej - w samej Turawie - mówi starosta Henryk Lakwa. - Mam tu na myśli budowę kładki pieszo - rowerowej wzdłuż zabytkowego mostu nad Małą Panwią .  - Oddzieli ona ruch pieszy od samochodowego, będzie więc bezpieczniej - dodaje Henryk Zapiór, członek Zarządu Powiatu Opolskiego.

Ta inwestycja jest też bardzo potrzebna ze względu na planowany w przyszłości remont samego mostu. Bez kładki mieszkańcy nie mieliby dojścia do centrum miejscowości jak również do zlokalizowanych tam instytucji publicznych.  

Koszt tegorocznego etapu: 1,1 mln zł.

Gdyby wejść w szczegóły techniczne - będzie to kładka jednoprzęsłowa o konstrukcji łukowej z dwoma stalowymi dźwigarami. 

Zakres prac przy tej inwestycji, a mamy tu do czynienia z obiektem mostowym jest bardzo szeroki, na każdym etapie. Oprócz  prac przygotowawczych i budowy samej kładki, dochodzą prace związane budową kanalizacji deszczowej, budową nowego odcinka sieci wodociągowej w dostosowaniu do projektowanej kładki oraz projektowanego układu drogowego. Trzeba wykonać tzw. przekroczenie kryta rzeki metodą przewiertu. Do tego trzeba dodać jeszcze prace związane budową przyłącza elektroenergetycznego oraz prace teletechniczne.

kladka1.jpegkladka2.jpeg

Na zdjęciu: Henryk Lakwa, starosta opolski i Henryk Zapiór, członek Zarządu Powiatu Opolskiego.