×
×

Rusza rewitalizacja zabytkowego parku

Wkrótce rozpocznie się ostatni etap rewitalizacji przyrodniczej i technicznej parku przy Zespole Szkół w Tułowicach. Zrealizuje go wyłoniona w przetargu firma z Grodkowa.

- Prace trwają już kilka lat i są ważne zarówno dla obiektu, dla Tułowic, a nawet dla regionu. Teren potrzebował rewitalizacji, a po niej zamierzamy udostępniać go zwiedzającym - mówi starosta Henryk Lakwa. 
 
- Znajdą się tutaj obiekty małej architektury. Chcemy odtworzyć park w takim stylu w jakim był tworzony. To zaś wymagało dość czasochłonnego odtworzenia dokumentacji historycznej - zaznacza Adam Sinicki, dyrektor szkoły. - Cześć południowa parku tzw. wnęka, podkowa, taras i rabaty kwiatowe jest już zrewitalizowana. Teraz kolej na ścieżki parkowe - dodaje. 
 
Zanim zacznie się właściwa rewitalizacja wykonawca musi przeprowadzić sporo prac rozbiórkowych: płyt i nawierzchni betonowych, 650 metrów kwadratowych asfaltu czy ogrodzenia z płyt prefabrykowanych i siatki. Powstanie ogrodzenie murowane z przęsłami odremontowana zostanie także brama z odtworzonymi 1,5-metrowymi rzeźbami jeleni.
Ogromnie dużo pracy będzie również przy parkowym drzewostanie i krzewach.
Całkowity koszt rewitalizacji to 2,2 mln zł. Na pokrycie połowy kosztów powiat zdobył dofinansowanie z UE, z Urzędu Marszałkowskiego.