×
×

Szkolenie obronne

Sytuacje zagrożenia pokazują jak bardzo ważne są coroczne ćwiczenia związane z zarządzaniem kryzysowym i obroną cywilną. Takie trzydniowe szkolenia zorganizował Wydział Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa. Oprócz szefów jednostek i wydziałów Starostwa, przedstawicieli inspekcji i straży oraz policji wzięli w nim udział także wójtowie i burmistrzowie gmin Powiatu Opolskiego.

- Sporo miejsca poświęciliśmy cyberbezpieczeństwu. Tej wiedzy nigdy dosyć, tym bardziej, że co i rusz słyszymy o atakach hakerskich na urzędy różnych szczebli w całej Polsce. Dobrze przećwiczone i utrwalone procedury, pozwolą skuteczniej zapobiegać podobnym zdarzeniom i lepiej sobie poradzić, gdy taki atak będzie miał miejsce – mówi Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego.

Kolejne tematy to planowanie operacyjne i omówienie działań związanych z zagrożeniem dla obronności kraju.

- Część szkolenia zajęło omówienie z przedstawicielami Straży Pożarnej i Policji działań spoczywających po stronie samorządu, w przypadku najczęściej występujących rodzajów zagrożeń, w oparciu o doświadczenia z dotychczasowej współpracy z gminami i powiatem w tym zakresie – mówi Stanisława Brzozowska, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Opolu. To wydział, któremu podlegają sprawy związane z zarządzaniem kryzysowym.  

Żelaznym punktem każdego takiego szkolenia jest oczywiście prowadzone pod okiem instruktorów PCK dodatkowe szkolenie z pierwszej pomocy.  W tym roku uczestnicy przejdą też szkolenie strzeleckie w ramach powszechnej samoobrony ludności, zyskując obycie bronią i zasadami jej używania. Najlepsza w strzelaniu okazała się przedstawicielka gminy Niemodlin - Klaudia Wajman.

Nagrody najlepszym strzelcom wręczył starosta Henryk Lakwa. W szkoleniu brał też udział i częściowo poprowadził członek Zarządu Powiatu  Krzysztof Wysdak. Całość przygotowali:  Adam Mataniak, Adam Szkulik z Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa.

+5

450

Liczba odbiorców

39

Aktywność

Promuj post

66