×
×

Na wszelki wypadek...

Sytuacje zagrożenia pokazują jak bardzo ważne są coroczne ćwiczenia związane z zarządzaniem kryzysowym i obroną cywilną. Takie trzydniowe szkolenia rozpoczęło się właśnie w powiecie opolskim. Oprócz szefów jednostek i wydziałów Starostwa, przedstawicieli inspekcji i straży oraz policji biorą w nim udział także wójtowie i burmistrzowie gmin Powiatu Opolskiego.

Sporo miejsca poświęcimy cyberbezpieczeństwu. Tej wiedzy nigdy dosyć, tym bardziej, że co i rusz słyszymy o atakach hekerskich na urzędy różnych szczebli w całej Polsce. Dobrze przećwiczone i utrwalone procedury, pozwolą skuteczniej zapobiegać podobnym zdarzeniom i lepiej sobie poradzić, gdy taki atak będzie miał miejsce – mówi Krzysztof Wysdak, członek Zarządu Powiatu Opolskiego.

Kolejne tematy to planowanie operacyjne i omówienie działań związanych z zagrożeniem dla obronności kraju.

- Część szkolenia zajmie omówienie z przedstawicielami Straży Pożarnej i Policji działań spoczywających po stronie samorządu, w przypadku najczęściej występujących rodzajów zagrożeń, w oparciu o doświadczenia z dotychczasowej współpracy z gminami i powiatem w tym zakresie – mówi Stanisława Brzozowska, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Opolu. To wydział, któremu podlegają sprawy związane z zarządzaniem kryzysowym.  

Żelaznym punktem każdego takiego szkolenia jest oczywiście prowadzone pod okiem instruktorów PCK dodatkowe szkolenie z pierwszej pomocy.  W tym roku uczestnicy przejdą też szkolenie strzeleckie w ramach powszechnej samoobrony ludności, zyskując obycie bronią i zasadami jej używania.

Przygotowaniem szkolenia zajął się Wydział Edukacji i Spraw Społecznych.

obr1.jpeg