×
×

Pierwszy dzwonek w nowym miejscu

Zobaczcie fotorelację:

 

Ponad 120 nowych uczniów dołączyło 1 września do Zespołu Szkół w Niemodlinie. To uczniowie jednej z niemodlińskich podstawówek, którą od wczoraj prowadzi Powiat Opolski.

Do budynku Zespołu Szkół przenieśli się uczniowie wszystkich klas działającej jeszcze do 31 sierpnia Szkoły Podstawowej nr 2 w Niemodlinie oraz pierwszaki. Powiat utworzył bowiem podstawówkę, do której przeszli, na podstawie porozumienia z gminą, uczniowie „dwójki”, a wraz z nimi subwencja z budżetu państwa na pokrycie kosztów nauczania.

– To była trudna decyzja – mówiła po o tej zmianie Leonarda Płoszaj, wicestarosta opolska. - Musieliśmy przeprowadzić szereg rozmów, zarówno z nauczycielami jak rodzicami. Przejęcie szkoły zaproponowała burmistrz Niemodlina, ze względu na bardzo zły stan techniczny budynku w którym znajdowała się “dwójka”. Rani Niemodlina i Powiatu Opolskiego wyrazili zgodę. Szkoła została przeprowadzona do budynku zespołu szkół. W ślad za tym idzie także finansowanie. Liczymy na to, że jeżeli uczniowie podstawówki będą się dobrze czuć w tej szkole pozostaną w tym samym miejscu w szkole średniej.

Wczoraj rok szkolny w Zespole Szkół w Niemodlinie zainaugurowali uczniowie już nie dwóch, a trzech typów szkół: podstawowej, liceum ogólnokształcącego i szkoły branżowej I stopnia.  

- Rzeczywiście warunki w „dwójce” były fatalne – mówi Wioletta Szczyrk, dyrektorka Zespołu Szkół w Niemodlinie. – Obiekt nie spełniał norm. U nas dzieci będą miały zdecydowanie lepsze warunki. Istotne jest to, że uczniowie przenieśli się wraz ze swymi nauczycielami, nie przeżyją więc dyskomfortu związanego z radykalną zmianą. Nowe będzie tylko miejsce.

Budynek ZS w Niemodlinie oferuje lepsze warunki, pomieszczenia zostały dostosowane dla uczniów młodszych, kończy się budowa nowoczesnego boiska lekkoatletycznego. Na poprawę bazy szkolnej, w tym budowę boiska, powiat przeznaczył łącznie blisko cztery miliony złotych.

- Co do logistyki najmłodsze dzieci z najstarszymi będą miały co najwyżej w jadalni – dodaje Wioletta Szczyrk. – A co do atutów obecności podstawówki w naszych murach, może to wpłynąć na nabór do naszego zespołu szkół, gdyż ósmoklasiści mogą przejść do szkoły ponadpodstawowej pozostając w tym samym miejscu.

Drugoklasistka Wiktoria Kieloch jest zadowolona z przeprowadzki. W starej szkole uczyła się tylko rok. Nowa o wiele bardziej jej się podoba. A najbardziej… siłownia. - Całej jeszcze nie poznała, ale już widzę, że będzie tu bardzo fajnie.

Mama Weroniki - Andżelika była początkowo zaniepokojona przeprowadzką. – Ale po rozmowach z dyrekcji, wychowawczyni z rodzicami obawy zniknęły. - Wszystkich, także i mnie przekonują znacznie lepsze warunki w jakich przebywać i uczyć się będą dzieci - stwierdza. - Wszystko jest nowe, dużo przestrzeni – to ogromne atuty nowego miejsca - podkreśla.

„Mam wrażenie, że zdjęcie Wiktorii, uchwyconej w momencie kiedy wchodzi do nowej klasy, symbolizuje nadzieje i ciekawość uczniów dawnej już SP nr 2 związane z nowym miejscem – napisał na swoim FB starosta opolski Henryk Lakwa. – Życzę im oraz wszystkim uczniom prowadzonych przez nasz powiat szkół ponadpodstawowych by nowy rok szkolny przebiegał bez zakłóceń i wyłącznie stacjonarnie, dużo zdrowia i spełnienia wszystkich planów. Mocno trzymam kciuki za nauczycieli i dyrektorów szkół oraz rodziców, życzę by Wasze oczekiwania związane z nowym rokiem szkolnym również się spełniły, a obawy okazały się niepotrzebne. Powodzenia!”