×
×

Kościół w "opakowaniu" zaciekawił ogólnopolskie media i internautów

Zdjęcie kościoła w Bierdzanach w szczelnym foliowym „opakowaniu”, zamieszczone na profilu starosty Henryka Lakwy na FB, wywołało nadspodziewane zainteresowanie ze strony internautów i mediów, w tym ogólnopolskich (nie tylko TVN24). Tajemnicze opakowanie ma związek z procesem fumigacji, który pomoże pozbyć się korników z zabytkowej, drewnianej świątyni. Powiat Opolski dofinansowuje ten  zabieg, o czym pisaliśmy wcześniej. 

Sama fumigacja to skuteczny sposób na zwalczanie szkodników, w tym korników, za pomocą substancji chemicznych, w formie dymu, pary lub gazu, wtłaczanych do pod ciśnieniem do szczelnie opakowanego przedmiotu, mebla czy całego budynku – jak w Bierdzanach.

- To był jedyny sposób, żeby ten kościół przetrwał, żebyśmy mogli dalej sprawować tu eucharystię, żeby służył parafianom przez kolejne stulecia - mówi Gerard Wilk, proboszcz parafii w Bierdzanach.

Jednak bez finansowego wsparcia parafia nie byłaby w stanie przystąpić do wojny z kornikami. Jednym z sojuszników w tej wojnie jest powiat opolski.

- Najskuteczniejszym sposobem na wytępienie szkodników była fumigacja, ale to nie jest tani zabieg, kosztuje 100 tys. zł  - mówi Henryk Lakwa, starosta opolski. - Parafianie część pieniędzy zebrali sami. Przy podziale dotacji na ratowanie zabytków z budżetu powiatu, część z tej puli przekazaliśmy dla parafii w Bierdzanach - mówi starosta Henryk Lakwa.  

Parafia uzyskała również wsparcie od Gminy Turawa i Urzędu Marszałkowskiego. 

Warto dodać, że fumigacja ma tę przewagę nad innymi metodami, że zastosowany gaz napełnia cały kościół i dociera w absolutnie wszystkie miejsca, przenikając przez drewno w całym kościele, co więcej – zabieg ten można zastosować do drewna, pokrytego farbami, lakierami itp., nie wymaga nawiertów, nie powoduje odbarwień czy zmiany koloru drewna i nie niszczy powłok, urządzeń oraz przedmiotów wewnątrz kościoła.

Gdzie przeprowadzano podobną batalię z kornikami? Dla przykładu – między innymi w kościele św. Bartłomieja przy opactwie cystersów w Mogile pod Krakowem. I nie jest to jedyny przypadek. Za to skuteczny.

Kościół w Bierdzanach powstał w 1711 roku na miejscu innej XV wiecznej parafii. Drewniana budowla otoczona dębami to jedna z atrakcji turystycznych regionu.

fumi0.jpegfumi1.jpegfumi2.jpeg