×
×

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku m.in. o ważnych zmianach dla przyjeżdżających z zagranicy

bezp2.jpeg Zmiana dotyczy osób przyjeżdżających spoza strefy Schengen i EFTA, czyli porozumienia o wolnym handlu. – Wszystkie te osoby podlegają obowiązkowej kwarantannie – informuje dyrektorka opolskiego Sanepidu, Marzena Nanowska-Geisler. Kwarantanna trwa 10 dni.

O tym i innych tematach poruszonych na pierwszym od czasu pandemii spotkaniu stacjonarnym komisji pisze między innymi red. Leszek Myczka na portalu Opowiecie.info. 

Jak informuje Marzena Nanowska - Geisler z kwarantanny można być zwolnionym jedynie po wykonaniu badania testem PCR – nie wcześniej jednak niż w siódmej dobie po przylocie czy przyjeździe do Polski. Tej kwarantannie nie podlegają osoby, które są w pełni zaszczepione czternaście dni wcześniej. Chodzi o to, by nabyły już pełnej odporności – wyjaśnia. - Nie podlegają jej także ozdrowieńcy do szóstego miesiąca po przebytej chorobie.

Dyrektor Nanowska apeluje do wszystkich, którzy jeszcze się nie zaszczepili, by zrobili to jak najprędzej. – Tylko zaszczepienie daję nam możliwość swobodnego przemieszczania się między krajami – a przecież są wakacje i sporo ludzi wyjeżdża. Ważne to jest także w skali globalnej: żeby nie dopuścić do kolejnej fali pandemii. Wirus mutuje a jego kolejne rodzaje są coraz bardziej zjadliwe, coraz łatwiej się nimi zakazić. Nawet przy pełnym szczepieniu nie ma gwarancji, że się nie zachoruje. szczepionka zapewnia jednak łagodny przebieg choroby.

A jak wygląda sytuacja epidemiczna obecnie, w porównaniu do początków pandemii? – 7 029 osób zachorowało w powiecie opolskim na Covid-19  od początku pandemii – z tego 225 osób zmarło. Dzisiaj sytuacja wydaje się być opanowana. Odkrywane są jednostkowe przypadki, od 1 do 5 dziennie – mówi dyrektorka opolskiego Sanepidu, Marzena Nanowska-Geisler. Podlegają jej zarówno powiat opolski jak i Opole.

– Po raz pierwszy od roku spotykamy się na żywo, nie online, w ramach Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla powiatu opolskiego – mówi  członek zarządu powiatu Krzysztof Wysdak. – Omówiliśmy kwestie bezpieczeństwa sanitarnego, czyli wszystkie sprawy związane z pandemią, przyjrzeliśmy się naszemu punktowi szczepień i poziomowi  wyszczepialności, używając terminologii służb sanitanych. 

Ważnym tematem były powodzie, które powiat nawiedzają najczęściej w lipcu. Także latem najwięcej jest w powiecie pożarów. – Strażacy przedstawili nam swoje plany i możliwości – dodaje Wysdak.

IOprócz Krzysztofa Wysdaka i Marzeny Nanowskiej - Geisler, w spotkaniu Komisji wzięli również udział: Stanisława Brzozowska, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Opolu, do którego zadań należą kwestie związane z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym oraz zarządzaniem kryzysowym, Adam Mataniak z tego samego wydziału oraz przedstawiciele m.in. Policji, Straży Pożarnej, Prokuratury.