×
×

Finał rewitalizacji w Tułowicach!

park1.jpegPowiat Opolski wkrótce rozpoczyna ostatni etap prac związanych z rewitalizacją parku, który jest częścią prowadzonego przez samorząd powiatowy Zespołu Szkół w Tułowicach. Zakres prac obejmuje  rekonstrukcję i odtworzenie ciągów komunikacyjnych w parku, budowę ogrodzenia czy przywrócenie dawnego wyglądu bramy wjazdowej wraz z odtworzeniem figur jeleni.

Całkowity koszt rewitalizacji, wszystkich etapów to 2 miliony 700 tysięcy złotych. Ta inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie z pieniędzy unijnych - zaznacza starosta Henryk Lakwa.

– To jest dofinansowanie w kwocie miliona złotych – dodaje. – Rewitalizacja była koniecznością ze względu na stan parku i parkowej infrastruktury.  Ochrona zabytków należy także do zadań powiatów, do tego jako powiat jesteśmy właścicielem tego obiektu i musimy o niego dbać. Każdy właściciel zabytkowego obiektu wie, że wszelkie inwestycje w takim obiekcie czy na takim terenie wiążą się z większymi nakładami, dlatego tak ważne było dla nas uzyskania dofinansowania ze środków UE. Chcemy, aby park i całe otoczenie mogli podziwiać nie tylko uczniowie, ale również mieszkańcy i turyści.

– Zespół Szkół w Tułowicach, internat w pałacu i zabytkowy park to z jednej strony atut, z drugiej obciążenie, bo jak wiadomo, wszelkie prace konserwatorskie czy rewitalizacja przyrodnicza zabytkowego parku jest droższa – przyznaje starosta . – W budżecie musi wystarczyć i na powierzone powiatom zadania, i na inwestycje.  Dlatego dofinansowanie, które przekazał nam Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego jest dla nas takie ważne. Marszałkowskie wsparcie pozwoli wykonać to co jest konieczne i z czym trudno zwlekać - podkreśla. 

Bez tego zastrzyku wykonanie prac, z którymi nie można już było czekać, byłoby trudne do udźwignięcia dla samorządowego budżetu.