WAŻNA INFORMACJA: Nieobecność Rzecznika Konsumentów 28.04-17.05.2022 r.***Zasady obsługi klientów od 16.05.2022 r. Zarządzenie Starosty Opolskiego w sprawie organizacji pracy Starostwa Powiatowego w Opolu***Darmowe porady prawne-zapisy tel 77-5415169 od 21.02.2022 r. porady prawne wracają do formy stacjonarnej***Koronawirus - ważne telefony***

Henryk Lakwa - gościem telekonferencji z udziałem ponad stu starostów z Ukrainy

Doświadczenia z ponad dwóch dekad funkcjonowania powiatów w Polsce, wyzwania, trudne początki i późniejsze efekty reformy samorządowej w Polsce z perspektywy praktyka z ponad 20-letnom stażem - to główne tematy telekonferencji, zorganizowanej przez ukraiński odpowiednik naszego związku powiatów.

- Zaproszono mnie do udziału w niej, nie tylko ze względu na samorządowy staż, ale także fakt, że objąłem funkcję starosty wraz z narodzinami powiatów. Jest nas bodaj dziewięciu w Polsce z takim stażem - mówi Henryk Lakwa.

W telekonferencji wzięło udział ponad 120 samorządowców, starostów z Ukrainy. Mimo wsparcia we wdrażaniu reformy administracyjnej ze strony różnych fundacji, państw, czy UE nadal są niesłychanie ciekawi informacji od praktyków, na temat pierwszych kroków naszej reformy, która zmierzała do decentralizacji i przerzucenia większej ilości zadań na samorządy.

- Samorządowcy z Ukrainy poprosili mnie o zainicjowanie ściślejszej współpracy między ich i naszym związkiem powiatów, do czego się zobowiązałem - dodaje starosta.

Obecna reforma samorządowa administracyjna na Ukrainie to jedna z najpoważniejszych zmian, jakie zachodzą w ostatnich latach w tym kraju.
ukrainakonf.jpeg