×
×

6.06.13 XII Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej Domów Pomocy Społecznej

 
6 czerwca 2013 już po raz 12 w prószkowskim Domu Kultury spotkali się mieszkańcy domów pomocy społecznej z województwa opolskiego prezentując sztukę w różnych jej formach i postaciach.  Tegoroczny przegląd można posumować słowami wiersza mieszkanki jednego z domów "...wyciągając rękę do drugiego człowieka, wtedy szczęście Cie dotyka".
Artystom przysłuchiwało sie jury w składzie: Oskar Koziołek - śpiewak operowy, mieszka w Berlinie i pracuje w Filharmonii Berlińskiej, Małgorzata Kmiotek - pracownica DPS w Prószkowie oraz ksiądz Aleksander - duszpasterz DPS w Prószkowie. 

Dom Pomocy w Prószkowie wystawił bajki: "Królewnę Śnieżkę," Kopciuszka, Śpiącą królewnę", dodając do nich zaskakujące i zabawne  morały. Królewna Śnieżka nakazywała mycie owoców przed spożyciem, a śpiąca królewna przestrzegała przed przespaniem najpiękniejszych chwil w życiu.  Mieszkańcy Bliszczyc rozbawili publiczność parodią Adama i Ewy, a Boboluszki piosenkami biesiadnymi. Zabawową konwencję przełamali mieszkańcy DPS w Kamionku, przedstawiając adaptację "Drewnianego Talerza" Edmunda Morrisa. Sztuka traktowała o starości i towarzyszącej jej samotności i odrzuceniu. Jak, co roku w formach tanecznych niepokonane były Biedronki z DPS w Czarnowąsach. Tym razem zabrały nas do starożytnej Grecji. 
Wystąpili również: uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Brzegu - "Piosenki na dobre i na złe", mieszkańcy DPS w Sławięcicach - "Bajki znane i nieznane", DPS w Kietrzu - "Wioska Troska", DPS w Branicach - mix piosenek "Nie jesteś sam", ŚDS w Krapkowicach w "Tańcu żywiołów" inspirowanych Afryką.  

W XII Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Domów Pomocy Społecznej udział wzięli pracownicy Starostwa Powiatowego w Opolu ze Starostą Opolskim Henrykiem Lakwą i pracownicy Powiatwego Centrum Pomocy Rodzinie z Elżbietą Ciupek - dyrektorem PCPR. 

Na zakończenie fragment z musicalu "Człowiek z La Manchy zaśpiewał Oskar Koziołek.