×
×

Koperty życia dla seniorów z DDP w Prószkowie

ddp2.jpegddp1.jpegddp3.jpeg
- Część "Kopert życia", które otrzymaliśmy od Urzędu Marszałkowskiego w ramach bardzo pomocnej dla osób starszych i samotnych akcji, zostały   przekazane podopiecznym naszego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, część przekazujemy do gmin. Otrzymali je również seniorzy z Domu Dziennego Pobytu w Prószkowie - mówi starosta Henryk Lakwa.

Jak już pisaliśmy akcja "Koperty życia" to duża pomoc dla ratowników medycznych, szczególnie wtedy, kiedy przyjeżdżają do domu osoby samotnej. Nie trzeba szukać kontaktu do rodziny, pytać sąsiadów. Dzięki temu szybciej i skuteczniej można udzielić pomocy. Szczególnie gdy liczy się każda sekunda.

Według ratowników, każdy, zwłaszcza gdy mieszka sam, powinien mieć taki pakiet w domu, na wszelki wypadek. „Koperta życia”, jest bardzo pomocna, gdy pacjent jest nieprzytomny. W kopercie życia znajduje się formularz, w którym podajemy dane dotyczące naszego stanu zdrowia, w tym zażywanych leków, uczuleń itp.

Koperty z danymi dotyczącymi stanu zdrowia powinny być przechowywane w lodówce, czyli w miejscu, które jest prawie w każdym domu i jest łatwo dostępne. Można skorzystać z zestawów dystrybuowanych przez Urząd Marszałkowski, można je wykonać również samodzielnie.

Przypominamy: 

„Koperta życia” powinna zawierać:

dane osobowe, grupę krwi, listę przebytych chorób, wszelkich uczuleń, w tym także na leki,  wykaz przyjmowanych leków (ich nazwy oraz dawki), dane lekarza prowadzącego oraz kontakt do najbliższych.

Wypełniony bardzo czytelnie (najlepiej drukowanymi literami lub na komputerze) formularz, który możemy pobrać (plik pod artykułem) wkładamy do koperty, a tę do woreczka foliowego z zapięciem strunowym lub foliowej . Tak przygotowaną kopertę można włożyć do lodówki.

Na drzwiach lodówki można przeczepić magnes lub zwykłą kartkę, że wewnątrz znajduje się „Koperta życia”. Można o nie zapytać w swojej przychodni, lub w aptekach (niektóre rozprowadzają takie formularze). Można sprawdzić czy nasz urząd gminy przystąpił do tej akcji. Można też samemu spisać te informacje na kartce, włożyć do koperty i woreczka foliowego, a następnie schować do lodówki.

W ramach projektu „OPOLSKIE przeciw COVID-19” opolski urząd marszałkowski przygotował 20 000 sztuk takich kopert. - Będziemy je przekazywać mieszkańcom przez gminne, miejskie oraz miejsko-gminne ośrodki pomocy społecznej oraz organizacje senioralne – mówił marszałek Andrzej Buła.

 Wzór karty informacyjnej do pobrania poniżej:

Wzór karty informacyjnej