Dworek i park w Chróścinie od dziś ma nowego właściciela (fotogaleria)

Dziś starosta opolski Henryk Lakwa przekazał symboliczny klucz do dworku w Chróścinie, który za najniższą rynkową cenę powiat sprzedał gminie Dąbrowa do wykorzystania przez mieszkańców. Wraz z wicestarostą Leonardą Płoszaj wręczyli również czek symbolizujący nieodpłatne przekazanie 1,6 ha parku dworskiego na pożytek lokalnej społeczności.

- O godzinie 10. podpisaliśmy umowę u notariusza – mówi starosta Henryk Lakwa. – Gmina zapłaci nam za ten ogromny obiekt 736 tysięcy złotych. To minimalna kwota jaka musiała towarzyszyć tej transakcji. Zgodzili się na to radni powiatu opolskiego. Za darmo natomiast przekazujemy gminie park. To ponad półtora hektara terenu przy dworku.

Starosta przyznał, że istniały już inne plany  zagospodarowania dworku. W związku ze starzeniem się naszego społeczeństwa miał tu być umiejscowiony dom dziennego pobytu albo dom spokojnej starości. Mieszkańcy Chróściny i władze gminy okazali się jednak skutecznymi lobbystami i ostatecznie obiekt przeszedł na własność gminy.

– Dworek będzie służył wszystkim mieszkańcom – mówiła podpisując akt przekazania wójt Katarzyna Gołębiowska Jarek. – Utworzymy tu centrum aktywności lokalnej. Znajdzie się tu miejsce i dla biznesu i dla kultury, dla najmłodszych i dla najstarszych.

Kupno dworku dofinansowało miasto Opole. Prezydent Arkadiusz Wisniewski przekazał gminie pół miliona złotych.

Fot. melonik/ Opowiecie.info