×
×

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe upamiętniające uczestników antykomunistycznego podziemia, którzy w 1945 r. nie zaprzestali działalności. 70 lat temu w więzieniu na warszawskim Mokotowie komuniści strzałem w tył głowy zabili przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę, którzy byli w kierownictwie ostatniej ogólnopolskiej konspiracji.

Ustawę o Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" podpisał 10 lat temu Prezydent Bronisław Komorowski. Święto zostało ustanowione "w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu" - czytamy w ustawie.
Na zdjęciu: Niemodlin: Pomnik Ofiar Terroru i Bezprawia Katowanym i Pomordowanym Przez Oprawców Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1945-1956.
wykleci.jpeg